Na Slovensku bolo doposiaľ potvrdených vyše 4-tisíc pozitívnych prípadov Afrického moru ošípaných
Od prvého potvrdeného výskytu Afrického moru ošípaných (AMO) na Slovensku, teda od 25. júla 2019 do 31. júla 2022 bol výskyt AMO u domácich ošípaných potvrdený v 43 chovoch a v prípade uhynutej či ulovenej diviačej zveri bolo potvrdených 4 044 pozitívnych prípadov.
Najväčšou hrozbou pre Slovensko sú aj naďalej okolité štáty Maďarsko, Poľsko a Ukrajina. V tomto roku bolo zatiaľ zaznamenaných 5 prípadov výskytu AMO u domácich ošípaných. Posledný potvrdený prípad bol 26. júla tohto roka v okrese Michalovce, kde bola nariadená depopulácia 62 kusov ošípaných. Vyplýva to z informácie o aktuálnej situácii šírenia afrického moru ošípaných, ktorú vypracoval rezort pôdohospodárstva.
Prioritou je podľa rezortu chrániť veľkochovy a domáce chovy ošípaných, ktorých populácia každoročne výrazne klesá. K 31. júlu tohto roka sú stavy na úrovni 425,3 tisíca kusov. Najväčšie produkčné chovy ošípaných sú hlavne v juhozápadnej časti Slovenska, kde hrozí aj najväčší výskyt choroby a preto sa podľa ministerstva pôdohospodárstva musíme zamerať na ochranu a boj proti Africkému moru.
Africký mor ošípaných je neliečiteľná choroba diviačej zveri a ošípaných, kde v prípade pozitívneho potvrdenia sa nariaďuje totálna likvidácia celého chovu, avšak nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. V prípade jej nekontrolovaného šírenia ochorenia hrozí depopulácia stavov diviačej zveri.
Zdroj: (SITA, be;su;kg)
Odporúčané články
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Ak patríte medzi milovníkov starožitností a jedinečných kuriozít, víkend vám ponúka dve skvelé príležitosti.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.