Dnes si pripomíname obete holokaustu a rasového násilia
Každoročne si 9. septembra na Slovensku pripomíname Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia. V tento deň v roku 1941 totiž prijal vojnový Slovenský štát sériu zákonov a nariadení, ktoré sa nazývali a sú známe ako Židovský kódex.
Židovský kódex zbavil všetkých Židov, ktorí v tom čase žili na Slovensku, ľudských, občianskych a hospodárskych práv. Židia boli v týchto rokoch postavení na hranu zákona a okraj spoločnosti.
“Je pre nás výstražným mementom neprávosti a zverstiev, ktorých sa dopustili predstavitelia vojnového Slovenského štátu na svojich židovských občanoch a na ostatných rasovo prenasledovaných,” uvádza Ivan Korčok na sociálnej sieti Facebook. Po prijatí Židovského kódexu nasledovali zverstvá ako segregácia, ponižovanie, prenasledovanie, arizácia, deportácia a vyvražďovanie v táboroch nazývaných koncentračné.
“Akýkoľvek režim, ktorý zbavuje svojich občanov základných ľudských práv, podnecuje rasizmus, neznášanlivosť, xenofóbiu či podporuje akékoľvek formy útlaku a diskriminácie, nemá v demokratickom svete žiadne miesto. Som presvedčený, že vzdelávanie nielen mladej generácie, ale aj celej spoločnosti je dôležitým prostriedkom pri budovaní demokracie a súdržnosti,” uvádza Korčok. Od prijatia Židovského kódexu už ubehlo 81 rokov. Na zverstvá a tragédie, ktoré sa počas neho diali, by sme podľa Korčoka nemali nikdy zabudnúť.
Ivan Korčok na sociálnej sieti napísal, že z toho dôvodu Slovenská republika radí boj proti antisemitizmu, všetkým formám rasizmu, xenofóbie a intolerancie medzi svoje medzinárodné priority. Slovenská republika podporuje aj slobodu náboženského vyznania.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZV) SR v tlačovej správe uvádza, že za zverstvá, ktoré sa pred desiatkami rokov na Židoch páchali a celkový Židovský kódex, sa slovenská vláda ospravedlnila v roku 2021.
(ZL)
Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.