Únia chce sprísniť pravidlá kybernetickej bezpečnosti pre inteligentné zariadenia

Európska komisia vo štvrtok navrhla novú legislatívu, ktorá by prinútila výrobcov zabezpečiť, aby zariadenia pripojené na internet spĺňali štandardy kybernetickej bezpečnosti, čím sa Európska únia stane menej zraniteľná voči útokom.
EÚ uviedla, že k ransomvérovému útoku dochádza každých 11 sekúnd a globálne ročné náklady na počítačovú kriminalitu boli v roku 2021 odhadom približne 5,5 bilióna eur. Cieľom zákona, ktorý sa má volať zákon o kybernetickej odolnosti, je stiahnuť z trhu EÚ všetky produkty s digitálnymi prvkami, ktoré nie sú dostatočne chránené.
Európska komisia uviedla, že počas krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu nastal nárast kybernetických útokov a ruská vojna na Ukrajine vyvolala obavy, že európska energetická infraštruktúra by sa mohla stať terčom takého konania.
Komisia uviedla, že navrhovaný zákon nielen zníži počet útokov, ale bude prínosom aj pre spotrebiteľov, pretože zlepší ochranu údajov a súkromia.
Zdroj: (SITA, hb)
Odporúčané články

Od pondelka 28. apríla 2025 do odvolania bude z dôvodu plánovanej rekonštrukcie uzatvorená časť mosta NDS Nižné Kapustníky, dôjde tak k niekoľkým zmenám v MHD.

Hlavné železničné stanice v Košiciach a Bratislave sa pred Veľkou nocou opäť stanú miestami duchovného významu. Veriaci budú mať možnosť prijať sviatosť pokánia priamo na staniciach, informovala Konferencia biskupov Slovenska.

Obe deti boli hospitalizované v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach s diagnózou intoxikácie spôsobenej nadmerným užitím antipyretík.