Ako si dať POZOR na jesennú depresiu?
Odchod leta so sebou prináša nové povinnosti či starosti, ktoré si z našej strany veľakrát vyžadujú nadmerný výdaj energie. Nepriaznivé sychravé počasie však len posilňuje našu nechuť vykonávať aj úplne bežné činnosti, ktoré nás za bežných okolností napĺňajú. Ak sa v tomto období začínate cítiť nesvoji, unavení, malátni, plní smútku či úzkosti, je pravdepodobné, že trpíte jesennou depresiou.
Pojem jesenná depresia je verejnosti viac známy, v skutočnosti však ide o tzv. sezónnu afektívnu poruchu. A hoci sa v manuáloch neuvádza ako samostatná diagnóza, je možné ju zaradiť pod depresiu s tým rozdielom, že depresívne príznaky prichádzajú len v určitom období kvôli zmene počasia. Od iných foriem depresie sa líši svojím opakovaným výskytom v určitom období, po ktorom nepríjemné príznaky obyčajne vymiznú.
Práve ,,depresívne” obdobie jesene je spájané najmä s menšou dávkou slnečného svetla, keď ľudský organizmus začne produkovať viac melatonínu a menej serotonínu. Po hrejivých letných dňoch sa preto môžeme pristihnúť, že nás život akoby prestával napĺňať. Môže sa nám dokonca zdať, že aj banálne činnosti vyžadujú z našej strany omnoho viac úsilia, k čomu sa automaticky pridružia pocity nevôle a podráždenosti.
Ak by sa u vás jesenná depresia nerozvinula natoľko, že by vám bránila v každodennom fungovaní, je možné si s ňou poradíte svojím vlastným pričinením. V opačnom prípade je potrebné vyhľadať odborníka.
Ako ju spoznáte?
- máte problémy so spánkom;
- trápi vás smútok, pocity skleslosti či úzkosti;
- únavu pociťujete aj vtedy, kedy by ste ju cítiť nemali;
- ste nesústredení, nevšímaví k svojmu okoliu;
- bolesť chrbta, hlavy či žalúdka;
- podráždenosť;
- nechutenstvo alebo prejedanie sa;
- precitlivenosť.
Viac informácií nájdete na druhej strane.