Vláda chce v rezortoch zredukovať 15 percent energií, úspora môže priniesť až 191 miliónov eur
Vláda chce v rezortoch zredukovať 15 percent energií a tým ukázať, ako sa to dá robiť. Úspory najmä vo vykurovaní môžu priniesť 148, resp. až 191 miliónov eur. Informovali o tom na tlačovej besede zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR (MŽP).
Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO), je presvedčený, že časom budú aj súkromníci využívať 4-dňový pracovný týždeň, a tým šetriť na energiách. Štát má vo svojom majetku veľa budov, o ktoré sa zlé stará, zlým spôsobom ich prenajíma a zle energeticky zhodnocuje. Minister ešte pred rokom navrhoval, aby vznikol jeden správca majetkov, ktorý by s ním disponoval, mal o ňom prehľad a zároveň by robil aj právne služby.
„Rezort životného prostredia prišiel s iniciatívou na Úrad vlády a pripravil desatoro riešení. Centrálny manažment budov na Slovensku absentuje. Chýba nám nástroj na riešenie krízy. Keby sme mali centrálny orgán, ktorý by riadil budovy, oveľa jednoduchšie by sa prijímali opatrenia, ktoré navrhujeme a malo by to aj benefity, čo sa týka úspor, energií aj financií,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy Úradu vlády SR Lívia Vašáková.
„V nasledujúcej vykurovacej sezóne budeme od rezortov očakávať minimálne 15-percentné úspory energie. Zavedieme motivačný mechanizmus a to tak, že po splnení dosiahnutej úspory bude možné požiadať o dofinancovanie zvýšených nákladov elektrickej energie. Toto opatrenie sa týka administratívnych budov,“ vysvetlil štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča.
Zdroj: SITA, kh, kg
Odporúčané články
Volebný rok 2026 bude v Košiciach patriť predovšetkým primátorským voľbám a s nimi aj zvýšenému záujmu verejnosti o to, kto kandiduje, s akým programom a aké výsledky má za sebou. KOŠICE: DNES preto pripravili pre voličov aj kandidátov komplexný volebný servis, ktorého cieľom je priniesť objektívne, vyvážené a overené informácie pre všetkých.
Mesto Košice pripravuje pre obyvateľov mestskej časti Sídlisko KVP, ktorí si zakúpili parkovacie karty, formulár. Budú sa môcť rozhodnúť, či chcú posunúť začiatok platnosti parkovacej karty na 1. marec 2027, alebo chcú kartu zrušiť a vrátiť späť peniaze v plnej výške.
Americký prezident Donald Trump povedal počas stredajšieho telefonátu svojmu ukrajinskému náprotivkovi Volodymyrovi Zelenskému, že chce čo najskôr dosiahnuť ukončenie vojny na Ukrajine. Ako referuje americký spravodajský web Axios, uviedli to ukrajinskí predstavitelia.