Na konferencii HEALTHCARE predstavili inovácie, ktoré v budúcnosti môžu zlepšiť zdravotníctvo (FOTO)
Na dnešnej vedeckej konferencii (4. 10.) predstavil Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia v spolupráci s Innovlab-om a Univerzitným vedeckým parkom Technicom, technologické inovácie, ktoré v budúcnosti môžu zlepšovať kvalitu poskytovaného zdravotníctva nielen na Slovensku.
Vedeckú konferenciu otvoril generálny riaditeľ Andres Truls, ktorý priblížil potrebnosť inovácií v zdravotníctve a tiež prácu DT IT Solutions Slovakia v oblasti technológií, ktoré môžu v budúcnosti zlepšiť fungovanie nemocníc. Kľúčové oblasti, v ktorých sa táto spoločnosť pohybuje, sú Klinické IT, Cloud IT a bezpečnosť a E-Health.
Dnešná konferencia mala priblížiť ďalšie inovácie v týchto oblastiach. Prvým bodom konferencie bola Digitálna suverenita v cloude. Začiatok sa teda niesol v duchu dát, ich ochrane a tomu, ako môžeme zabezpečiť, aby dáta boli bezpečné a majiteľ by nad nimi mal plnú kontrolu.






Digitalizácia prestavuje ďalší krok pre to, aby sa medicína posunula ďalej a jednou z hlavných tém je práve zabezpečenie ochrany údajov. ,,Suverenita pre nás znamená mať absolútnu moc nad svojimi dátami a ako majiteľ dát, mať nad nimi plnú kontrolu,” upresnil Peter Holan z DT IT Solutions Slovakia, pričom ďalej uviedol, že tento systém je developovaný v Košiciach.
Ďalšími časťami prednášok boli zaujímavé témy ohľadom AI (artificial intelligence – umelá inteligencia), využitie AI pri hľadaní nových biomakerov v medicíne, digitálne medicínske produkty, bionická protéza ruky, 3D tlačiareň či aditívna výroba v medicíne.
(jl)
Odporúčané články
V metropole východu vyhlásili v noci z piatka na sobotu prvý kalamitný stupeň v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou.
Mesto Košice pokračuje v projekte obnovy národnej kultúrnej pamiatky – súboru kalvárskych kaplniek v Košiciach aj s blízkym areálom. V uplynulých mesiacoch sa uskutočnili všetky prípravné práce týkajúce sa získania a realizácie viacerých odborných posudkov, sondáží a archeologického, reštaurátorskeho aj architektonicko-historického výskumu, ktoré boli podmienkou Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) pre štartom ich komplexnej obnovy.
Prinášame prehľad kontaktov a informácie o dostupnosti zariadení opatrovateľskej služby a zariadení pre seniorov, ktoré zriaďuje mesto, mestské časti a kraj. V prípade, ak senior potrebuje pomoc a čaká v poradovníku príliš dlho, existujú aj možnosti domácej opatrovateľskej služby či monitorovanie a signalizácia potreby pomoci.


