Minister Naď navštívil Kosovo s pozostalými leteckej tragédie AN-24 (FOTO)

Slovenská delegácia na čele s ministrom obrany SR Jaroslavom Naďom dnes (4. 10.) vycestovala do Kosova. V tlačovej správe ministerstva obrany sa uvádza, že cieľom bolo umožniť pozostalým po obetiach leteckej havárie vojenského špeciálu AN-24 navštíviť miesta pôsobenia ich blízkych, ktorí sa žiaľ už nikdy nevrátili domov.
„Plním sľub, ktorý som dal pri tohtoročnej pietnej spomienke na vrchu Borsó smútiacim rodinám a blízkym obetí leteckej tragédie AN-24. Čas beží, no bolesť a túžba opäť vidieť svojich milovaných zostáva. Akokoľvek si želáme, aby dnes boli medzi nami, nie je to možné. Táto strata navždy poznačila rodiny vrátane tej vojenskej,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.


















Spolu s pozostalými minister navštívil veliteľstvo KFOR Film City v Prištine a bývalú základňu KFOR v obci Šajkovac. „Uctili sme si ich na miestach, kde pôsobili a slúžili v prospech pokoja a bezpečia všetkých obyvateľov a pomáhali bez rozdielu. Česť ich službe a večnej pamiatke,“ doplnil šéf rezortu obrany.
42 vojakov (3 ženy a 39 mužov) zahynulo 19. januára 2006 pri najväčšej leteckej tragédii v histórii Slovenska. Vojenský špeciál Antonov AN-24, ktorý viezol slovenských vojakov z operácie KFOR v Kosove, sa zrútil na vrchu Borsó pri maďarskej obci Hejce. Na tomto mieste si rezort obrany pamiatku zosnulých profesionálnych vojakov pripomína pietnou spomienkou. Minister obrany SR Jaroslav Naď v roku 2020 rozhodol o odtajnení správy o vyšetrení tejto leteckej nehody.
Slovenskí vojaci pôsobili v misii KFOR takmer 11 rokov od 1999 do roku 2010. Celkovo sa v rámci misie vystriedalo 2004 príslušníkov OS SR, pričom ich cieľom bolo zabezpečiť bezpečnosť a ochranu pre všetky etnické skupiny, voľnosť pohybu na hlavných zásobovacích trasách, monitorovanie a pripravenosť na humanitárnu pomoc. O významnej pridanej hodnote operácie KFOR pod vedením štátov Severoatlantickej aliancie svedčí aj to, že spojeneckí vojaci tu prispievajú k pokoju, bezpečnosti a mieru až dodnes.
Zdroj: Mgr. Martina Kovaľ Kakaščíková, hovorkyňa MO SR
Galéria
Odporúčané články

Košický kraj čaká v nadchádzajúcom týždni premenlivé počasie s teplým a slnečným začiatkom, ktorý neskôr vystriedajú prehánky a mierne ochladenie. Od pondelka 28. apríla do nedele 4. mája meteorológovia predpovedajú príjemné jarné teploty do 20 °C, no od stredy sa očakáva zvýšená oblačnosť a výskyt dažďových prehánok. Víkend prinesie výraznejšie zrážky a citeľný pokles teplôt.

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od mimoriadnej situácie kvôli medveďom po predávkovanie detí paracetamolom. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.