Vynález košických vedcov má celosvetové ambície
Košický startup získal prvenstvo na siedmom ročníku súťaže nových inovatívnych firiem na Slovensku. Vďaka vynálezu sa zvýši dostupnosť a rýchlosť odhalenia nebezpečných škodlivín v prírode.
Odborná porota súťaže Startup Awards 2017 mala náročný výber. Rozhodovala o najperspektívnejších inováciách napríklad v oblastiach nanotechnológií, počítačových hier, rozšírenej reality, manažmentu, prezentácií či sociálnych sietí. Za najperspektívnejší označili projekt na zistenie prebytočných a jedovatých organických chemikálií pomocou malého zariadenia z Košíc, ktorý víťazstvom v súťaži získal podporu v sume 35-tisíc eur.
[ad][/ad]Unikátna technológia
Za vynálezom, ktorý má potenciál byť súčasťou celosvetovej platformy na meranie kvality vôd, stojí startup Univerzity P. J. Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. V súčasnosti je spoločnosť Saftra Photonics vo vlastníctve autora myšlienky a profesora UPJŠ Pavla Miškovského. Pre KOŠICE:DNES uviedol, že do súťaže sa ich tím prihlásil s projektom Nanoscreen. „Ide o prostriedok spájajúci nanotechnológiu, fotoniku, organickú chémiu a digitálne technológie. Umožňuje citlivé vyhľadanie takzvaných perzistentných organických polutantov priamo na mieste záujmu,“ vysvetlil Miškovský. Upresnil, že unikátna konštrukcia čipu funguje na princípe selektívneho vyhľadávania škodlivín.

Tri stratégie
Aké sú prednosti vynálezu? Podľa Miškovského certifikované laboratóriá môžu pomocou ich metódy urobiť rýchle vyšetrenie výskytu polutantov a obmedziť tak počet potrebných analýz. Upresnil, že oproti bežným spôsobom detekcie znečistenia, ktoré vyžadujú čas aspoň 24 hodín a stoja stovky eur, vedia pomocou ich techniky zvládnuť rovnaký výkon za 10 minút v hodnote len sto eur. „V budúcnosti by sme chceli certifikovať aj našu metódu. Aktuálne už máme podpísaný kontrakt so zahraničnou spoločnosťou, ktorá nám to urobí,“ uviedol Miškovský.
Miškovský prezradil, že ich vynález môžu v budúcnosti využiť viacerými spôsobmi. „Máme celkovo tri stratégie. Od tej najjednoduchšej, čo je ,iba‘ obchod s našimi čipmi, cez vývoj meracieho celku, až po vytvorenie celosvetovej on-line platformy na meranie kvality vôd,“ dodal Miškovský.

Čo sú perzistentné organické polulanty (POP)?
- POP sú najnebezpečnejšími toxickými chemikáliami, ktoré znečisťujú životné prostredie
- Okrem ich škodlivých účinkov sa dlhodobo nerozkladajú a hromadia sa v živých organizmoch, v prírode, a prenášajú sa na dlhé vzdialenosti.
Odporúčané články

Vďaka podpore Fondu na podporu umenia (FPU) sa Východoslovenskému múzeu (VSM) v Košiciach podarilo zakúpiť entomologickú kolekciu jedného z popredných slovenských entomológov. Ako VSM informovalo na sociálnej sieti ide o Ľubomíra Panigaja, ktorý sa venuje výskumu motýľov. Predmetná zbierka zahŕňa 382 druhov motýľov zo 16 čeľadí. Exemplárov je celkovo 2 011.

Pri žatve v blízkosti obce Hrušov vypukol požiar poľnohospodárskeho stroja – balíkovača, ktorý zasiahol aj štyri balíky slamy na ploche približne 60 m². Na miesto udalosti boli včera vyslané jednotky z Hasičskej stanice Rožňava a Moldava nad Bodvou.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice ako prvá na Slovensku zaviedla modernú a mimoriadne šetrnú metódu liečby myómov a adenomyózy pomocou rádiofrekvenčnej ablácie. Gynekologicko–pôrodnícke oddelenie sa vďaka tomu stalo prvým certifikovaným pracoviskom tohto typu nielen na Slovensku, ale aj v rámci krajín V4, a zároveň školiacim centrom pre ďalších odborníkov.