Psychológovia pomáhajú utečencom na hraniciach aj počas sviatkov
Psychológovia pomáhajú utečencom na hraniciach aj počas sviatkov.
Občianske združenie Ipčko zorganizovalo v tranzitnom centre v Michalovciach na Vianoce štedrovečerné pohostenie, dnes (25.12.) je na programe svätá omša, 26. decembra to budú snehové sochy. Na Silvestra program spestrí slovenská aj ukrajinská gastronómia a 1. januára novoročný turnaj v kalčete.
Psychológovia z IPčka prišli na východné hranice Slovenska s Ukrajinou 27. februára, teda tri dni po vypuknutí vojny. „Našou úlohou je na základe memoranda s rezortom zahraničia a memoranda s ministerstvom vnútra koordinácia a poskytovanie psychosociálnej podpory a pomoci ľuďom, ktorí prechádzajú cez tri hraničné priechody – Vyšné Nemecké, Ubľa a Veľké Slemence,“ uviedol riaditeľ občianskeho združenia IPčko Marek Madro. Pomáhajú tiež tímom dobrovoľníkov, členom armády, hasičom a ľuďom, ktorí prichádzali na hranice pomôcť. „Za celý čas sa v našom tíme dobrovoľnícky vystriedalo viac ako 30 psychológov z IPčka a 15 psychológov mimo našej organizácie, ktorí sa na pár dní stali súčasťou nášho tímu. Poskytli sme spolu tvárou v tvár viac ako 65-tisíc služieb prvej psychologickej pomoci, odborných krízových intervencií, poradenstiev a rozhovorov,“ doplnil Madro.
Psychológovia počúvajú príbehy, o ktorých si mysleli, že patria na hodiny dejepisu alebo do vymyslených akčných filmov. Medzi najčastejšie témy, ktoré sa medzi ľuďmi z Ukrajiny objavujú, je pocit osamelosti, clivota za blízkymi, ktorí zostali na Ukrajine, hnev na vojnu, strach a neistota z budúcnosti, pocit bezmocnosti, zúfalstva a strata záujmu o život. Mnohí sú v panike, majú depresiu, smútia nad úmrtím svojich blízkych, majú psychosomatické problémy.
Na hranice si psychológovia priniesli aj plyšových orangutanov, ktorí sa stali ich pomocníkmi pre deti zasiahnuté vojnou. Plyšoví orangutani sú súčasťou Huggy-Puppy intervencie, ktorá bola prvýkrát použitá v roku 2006 počas izraelsko-libanonskej vojny. Huggy Orangutan má za cieľ priniesť deťom úľavu, zmierniť stres, úzkosti, strach a nočné mory prostredníctvom vzťahu s plyšovou hračkou, ktorá môže dieťa objať. Je to forma prevencie posttraumatickej stresovej poruchy.
Okrem aktivít priamo na hraniciach, v tranzitných centrách a infopointoch vytvorilo IPčko na pomoc ľuďom z Ukrajiny krízovú linku pomoci v ukrajinskom jazyku, ktorá funguje bezplatne od 8:00 do 20:00 na telefónnom čísle 0800 500 888 alebo cez email [email protected]. Vo všetkých krajských mestách vytvorilo občianske združenie v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) mobilné výjazdové tímy, ktoré monitorujú potreby ľudí utekajúcich pred vojnou priamo v regiónoch a poskytujú im psychologickú pomoc priamo tam, kde na Slovensku aktuálne žijú.
Zdroj: SITA, ma, DSe
Odporúčané články
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.