Rok 2022 bol z pohľadu slovenského priemyslu veľmi nepredvídateľný
Rok 2022 bol z pohľadu slovenského priemyslu veľmi nepredvídateľný. Takto uplynulých dvanásť mesiacov pre agentúru SITA zhodnotil generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.
Priemysel podľa neho trápi výrazný nedostatok materiálov a zároveň extrémne vysoká priemyselná inflácia. Kým rekordná spotrebiteľská inflácia je dnes na úrovni 15,4 %, priemyselná inflácia sa od vypuknutia vojny na Ukrajine drží nad 50 %. Aktuálne dáta Štatistického úradu SR dokonca hovoria, že ceny v priemyselnej výrobe sú už medziročne vyššie o 60 %.
Pozitívne priemyselné podniky hodnotia prijatie kurzarbeitu ako trvalého nástroja podpory v čase skrátenej práce. Napriek tomu však fabriky vidia priestor, ako kurzarbeit ešte vylepšiť. Prax podľa nich kázala, že je potrebné zrušiť maximálne obdobie podpory, ktoré je dnes stanovené na šesť mesiacov v rámci 24 mesiacov.
Naopak, výrazne negatívne vníma asociácia fakt, že na konci roka 2022 začali neúmerne narastať náklady firiem cez doteraz nevídané množstvo poslaneckých návrhov, ktoré parlament prijímal bez akéhokoľvek rozumného odôvodnenia a diskusie.
Do nového roka vstupuje slovenský priemysel s očakávaním, že štát v čo možno najkratšom termíne prijme a spustí také podporné schémy, ktoré budú porovnateľné s okolitými priemyselnými štátmi. Väčšina priemyslu má totiž nakúpené energie do 31. decembra tohto roka a tak o pomoc, ktorá bola zatiaľ vyhlásená, žiadať nemohli, pretože majú zazmluvnené energie za ceny nižšie ako výzvou stanovené limity.
Zdroj: SITA qq, zol
Odporúčané články
Dnes, 18. novembra 2024, po rannej špičke (do 9:00) dôjde k úplnému sprejazdneniu Watsonovej ulice.
Od včerajšieho dňa môžu motoristi využívať nový most nad budúcou rýchlostnou cestou R2, ktorý spája košickú mestskú časť Krásna s obcou Nižná Hutka.
Slovensko sa po desiatich rokoch opäť zapojilo do medzinárodného testovania počítačovej a informačnej gramotnosti žiakov (ICILS 2023). Slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné skóre v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami. Zároveň sa však potvrdilo, že na výsledkoch žiakov sa výrazne odráža socioekonomické zázemie – deti z rodín s vyšším vzdelaním, viac knihami či počítačmi v domácnosti dosiahli lepšie výsledky.