Vysoké školy na Slovensku požiadali o posúdenie ich kvality vzdelávania
Všetky slovenské vysoké školy požiadali o posúdenie svojho zabezpečovania kvality vzdelávania. Splnili tak jeden z cieľov Plánu obnovy a odolnosti SR. Uviedol to predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) Robert Redhammer.
Dodal, že tak, ako študentov čaká skúškové obdobie, tak aj školy čakajú skúšky. Zavedenie vnútorných systémov kvality a zosúladenie sa s požiadavkami daných štandardov deklarovali vysoké školy k 1. septembru 2022. Momentálne nasleduje externé preverenie ich súladu so štandardmi a poskytnutie odporúčaní pre zlepšovanie. Celkový výsledok akreditácií by mal byť dostupný na sklonku roka. V tlačovej správe o tom informovala SAAVŠ.
Agentúra overuje úplnosť všetkých 33 žiadostí, v prípade nekompletnosti vyzve danú školu na doplnenie. „Ide o kontrolu úplnosti, nie o kontrolu obsahu. Nebudeme preto teraz vracať celé žiadosti, ak budú mať nejakú malú chybu. To prenecháme na expertné pracovné skupiny. Každú školu bude posudzovať iná skupina expertov zostavená tak, aby pokrývala zameranie vysokej školy,“ vysvetlil Redhammer. Akreditácia je založená na posúdení spoľahlivosti interného systému zabezpečovania kvality vzdelávania, a tiež v rozhodnutí, či spĺňa štandardmi nastavené požiadavky. Do úvahy sa berie i napĺňanie požiadaviek štandardov pre študijné programy. Proces posudzovania, organizovaný SAAVŠ, by mal byť realizovaný v nasledujúcich mesiacoch.
Reforma akreditácií vysokých škôl je založená na zavádzaní pravidiel, a to v súlade s európskymi štandardmi a usmerneniami. Je to forma zaisťovania kvality na dvoch stupňoch, a to internej a externej. V určitom zmysle je to niečo ako analógia riadenia kvality v hospodárskych podnikoch, pričom kvalita by mala byť efektívne zaisťovaná vtedy, ak sú mechanizmy jej kontroly čo najbližšie pri mieste poskytovania služby.
Vysoké školy k žiadostiam prikladali svoje interné predpisy zabezpečovania kvality, a tiež vnútornú hodnotiacu správu, v ktorej opísali, ako naplnili požiadavky štandardov. Tá by mala slúžiť i na to, aby posudzovatelia lepšie pochopili mechanizmy, ktoré škola zvolila. Priložený by mal byť i prehľad všetkých študijných programov, spolu s linkami na ich opis, ktorý by mal byť verejne dostupný.
Zdroj: (SITA, DSe, kl)
Odporúčané články
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.