V slovenských jadrových elektrárňach vyrobili rekordné množstvo elektriny
Slovenské elektrárne v minulom roku vyrobili rekordné množstvo elektriny v jadrových elektrárňach. Výroba elektriny v Atómových elektrárňach Mochovce prvý raz v histórii prekročila 8 tisíc gigawatthodín, to je približne 26 % spotreby elektriny na Slovensku. Slovenské elektrárne vlani celkovo vyrobili 18 888 gigawatthodín elektriny. Po odrátaní vlastnej spotreby do siete dodali 17 039 gigawatthodín elektriny.

V minulom roku jadrové elektrárne na Slovensku vyrobili 15 920 a do siete dodali 14 729 gigawatthodín elektriny. Je to medziročný rast o vyše jedno percento. „Štyri prevádzkované jadrové bloky vyrobili najviac elektriny vo svojej histórii a na dodávke Slovenských elektrární do siete dosiahli podiel až 86,44 %. Po zarátaní produkcie z jadrových a vodných zdrojov tak spoločnosť dodáva takmer 95 % elektriny bez emisií skleníkových plynov,“ informovali Slovenské elektrárne, ktoré v roku 2023 počítajú aj s výrobou elektriny z tretieho mochovského bloku.
Pod rekordný výsledok Mochoviec sa podľa elektrární podpísalo zvýšenie účinnosti blokov, ktoré zahŕňalo výmenu turbín, rekonštrukciu ich pomocných systémov a zvýšenie účinnosti chladiacich veží. „Obdobným procesom prešla v minulosti aj jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach, ktorá v roku 2022 neprekročila hranicu 8 tisíc gigawatthodín elektriny, najmä pre práce na kondenzátoroch turbín. Na rozdiel od Mochoviec však Jaslovské Bohunice slúžia aj na dodávku tepla do okolitých miest a obcí, čo znižuje objem vyrobenej elektriny,“ dodali elektrárne.
Slovenské elektrárne prevádzkujú štyri jadrové bloky, dva v Jaslovských Bohuniciach a dva v Mochovciach. Výkon bohunických blokov je 1 010 megawattov a mochovských 1 000 megawattov.
Zdroj: (SITA, md, qq)
Odporúčané články

Zavedenie tzv. združených zastávok v Košiciach, ktoré mali cestujúcim v mestskej hromadnej doprave umožniť pohodlnejší a bezpečnejší prestup medzi autobusmi a električkami na jednom mieste, sa opäť odkladá. Hoci projekt bol predstavený už na jeseň minulého roka a na vybraných miestach bolo osadené nové dopravné značenie, zastávky stále nie sú v prevádzke.

Slovenská pošta pokračuje v transformácii, ktorej cieľom je dlhodobo udržateľný rozvoj spoločnosti, modernizácia poštovej infraštruktúry tak, aby vychádzala v ústrety zákazníkom a uspokojivo napĺňala ich dnešné potreby. V súlade s týmto procesom dôjde v prvej etape k ukončeniu prevádzky 26 pôšt v krajských mestách, a zároveň k posilneniu nástupníckych pôšt.

Nová Klinika zobrazovacích metód v Košiciach, spoločný projekt Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) a Lekárskej fakulty UPJŠ, bude pôsobiť pod vedením profesorky Ingrid Schusterovej. Kardiologička a odborníčka na ultrazvukové zobrazovanie srdca prevzala poverenie viesť novovzniknuté pracovisko, ktoré integruje doterajšie Oddelenie funkčnej diagnostiky a Oddelenie rádiológie VÚSCH.