V slovenských jadrových elektrárňach vyrobili rekordné množstvo elektriny
Slovenské elektrárne v minulom roku vyrobili rekordné množstvo elektriny v jadrových elektrárňach. Výroba elektriny v Atómových elektrárňach Mochovce prvý raz v histórii prekročila 8 tisíc gigawatthodín, to je približne 26 % spotreby elektriny na Slovensku. Slovenské elektrárne vlani celkovo vyrobili 18 888 gigawatthodín elektriny. Po odrátaní vlastnej spotreby do siete dodali 17 039 gigawatthodín elektriny.
V minulom roku jadrové elektrárne na Slovensku vyrobili 15 920 a do siete dodali 14 729 gigawatthodín elektriny. Je to medziročný rast o vyše jedno percento. „Štyri prevádzkované jadrové bloky vyrobili najviac elektriny vo svojej histórii a na dodávke Slovenských elektrární do siete dosiahli podiel až 86,44 %. Po zarátaní produkcie z jadrových a vodných zdrojov tak spoločnosť dodáva takmer 95 % elektriny bez emisií skleníkových plynov,“ informovali Slovenské elektrárne, ktoré v roku 2023 počítajú aj s výrobou elektriny z tretieho mochovského bloku.
Pod rekordný výsledok Mochoviec sa podľa elektrární podpísalo zvýšenie účinnosti blokov, ktoré zahŕňalo výmenu turbín, rekonštrukciu ich pomocných systémov a zvýšenie účinnosti chladiacich veží. „Obdobným procesom prešla v minulosti aj jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach, ktorá v roku 2022 neprekročila hranicu 8 tisíc gigawatthodín elektriny, najmä pre práce na kondenzátoroch turbín. Na rozdiel od Mochoviec však Jaslovské Bohunice slúžia aj na dodávku tepla do okolitých miest a obcí, čo znižuje objem vyrobenej elektriny,“ dodali elektrárne.
Slovenské elektrárne prevádzkujú štyri jadrové bloky, dva v Jaslovských Bohuniciach a dva v Mochovciach. Výkon bohunických blokov je 1 010 megawattov a mochovských 1 000 megawattov.
Zdroj: (SITA, md, qq)
Odporúčané články
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.