Slovensko sa v jeden deň rozlúči s dvomi významnými osobnosťami
Slovensko sa bude v utorok (30. 5.) lúčiť s významnými osobnosťami. V Košiciach sa bude konať posledná rozlúčka s emeritným arcibiskupom Alojzom Tkáčom. V Bratislave sa môže prísť verejnosť poslednýkrát rozlúčiť s hercom a hudobníkom Danielom Heribanom.

Posledná rozlúčka s arcibiskupom
Emeritný arcibiskup Alojz Tkáč zasvätil celý svoj život budovaniu Božieho kráľovstva a ohlasovaniu Božieho slova, no v utorok (23. 5.) svet obletela smutná správa o jeho smrti. Posledné roky, ktoré boli poznačené aj pandémiou sa emeritný arcibiskup pre svoj slabý zdravotný stav vyskytoval na verejnosti len ojedinele a svoje posledné dni prežil vo svojej rezidencii.
Široká verejnosť sa s Alojzom Tkáčom môže prísť poslednýkrát rozlúčiť v utorok (30. 5.) o 10:30 v priestoroch Dómu sv. Alžbety, ktorý je katedrálnym chrámom Košickej arcidiecézy. Ako pre našu redakciu uviedol Jaroslav Fabian z Košickej arcidiecézy, arcibiskup Alojz Tkáč bude uložený v priestoroch poslednej rozlúčky.
VIAC K TÉME: Alojz Tkáč
Rozlúčka s Danielom Heribanom
Herec a hudobník Daniel Heriban zomrel v stredu (24. 5.) vo veku 43 rokov. Z dôvodu bolesti chrbta mu bola privolaná záchranná služba, no záchranári mu už nedokázali pomôcť. Spravodajský portál TV JOJ uvádza, že kvôli bolestiam bol v nemocnici už aj predošlý deň.
Posledná rozlúčka s Danielom Heribanom sa podľa medializovaných informácií bude konať takisto v utorok 30. mája o 11:00 v priestoroch Slovenského národného divadla (SND). Vstup je pre verejnosť sprístupnený hlavným vchodom od 10:15.
VIAC K TÉME: Zomrel obľúbený slovenský herec Daniel Heriban
(NM)
Odporúčané články

Drevený kostolík z Kožuchoviec vo Východoslovenskom múzeu (VSM) v Košiciach sa dočkal „omladzovacej kúry“. Múzeum nedávno informovalo, že najväčší exponát jeho zbierok po mnohých rokoch prejde odborným ošetrením.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Košické Krematórium prešlo ďalšou výraznou obnovou. Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), ktorá je od roku 2019 správcom Krematória a Verejného cintorína, ukončila sanáciu exteriérových stien v dvoch častiach budovy – pri hlavnom vstupe a v zadnej časti budovy s terasou, ktorá je sklenenou stenou spojená s hlavnou rozlúčkovou sálou.