Nevídaný úspech v ZOO Košice: Po 35 rokoch sa narodilo mláďa výra skalného
V Košickej Zoologickej záhrade oslavujú vzácnu udalosť, keď po 35 rokoch od začatia chovu prichádza na svet prvé mláďa výra skalného. Tento úspech je výsledkom starostlivého vedenia zoo, ktoré po získaní nových jedincov vytvorilo perspektívny chovný pár.
V košickej ZOO, ktorá sa pýši dlhou históriou a neúnavnou snahou o ochranu a chov ohrozených druhov, zaznamenali ojedinelú udalosť. Po viac ako troch desaťročiach chovu sa narodilo prvé mláďa výra skalného (Bubo Bubo).
Svoju samičku si vybral sám
Odborníci zo zoo informujú, že zásadnú zmenu priniesol rok 2021, kedy do areálu záhrady dorazili nové samice. Nasledujúci rok, 2022, sa k nim pridal samček a s tým začala jedna z nich tvoriť nádejný chovný pár. Na rozdiel od mnohých iných zvierat, výry skalné majú vytýčené územie a samci si vyberajú partnerku sami.

Voľba samca zjavne dopadla úspešne, čo potvrdzuje narodenie takmer dvojmesačného mláďaťa.
“Voliéru obývajú aj ďalšie dve samice. Ich spolunažívanie je bezproblémové. Hneď vo vedľajšej voliére už tretiu sezónu odchovávajú dve mláďatá ich príbuzní, výry západosibírske (Bubo bubo sibiricus),” uvádza na svojom facebookovom profile ZOO.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: DPMK posilňuje spoje do košickej ZOO
Zoologická záhrada v Košiciach sa začala venovať chovu výrov skalných už v roku 1988. Prvým obyvateľom bol hendikepovaný jedinec z voľnej prírody, ktorý sa do prírody už nemohol vrátiť. Neskôr pribudli ďalší jedinci, no kvôli rôznym dôvodom sa ich rozmnožovanie nedarilo. S príchodom nových samcov a samice však nastal pozitívny obrat, a to je jasným dôkazom, že usilovná práca odborníkov prináša ovocie.
(Zoo Košice FB)
Odporúčané články
Vianočné trhy na Hlavnej ulici sú opäť tu a s nimi aj vôňa škorice, vína a pečených dobrôt. Kým atmosféra láka ľudí do ulíc, mnohých zaujíma predovšetkým to, ako sa tento rok zmenili ceny. Pozreli sme sa preto priamo do stánkov a pripravili aktuálny prehľad toho, v akých cenách sa pohybujú najobľúbenejšie vianočné pochúťky a nápoje.
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Košiciach zomrela pacientka po plánovanom kardiochirurgickom zákroku. Operácia sa uskutočnila 6. augusta, pričom 65-ročná žena z Prešova sa z nej neprebrala a po siedmich dňoch zomrela. Nešlo o urgentnú operáciu, ale o vopred naplánovaný výkon, ktorý viedol kardiochirurg Adrian Kolesár, prednosta kliniky srdcovej chirurgie.

