Pacienti vybudovali komunitnú záhradu. V stacionári našli opäť radosť
Duševné zdravie je cenným pokladom, ktorý vyžaduje pozornosť a starostlivosť. Zdá sa, že v dnešnej dobe sa už viac ľudia nezľaknú otvoreného rozhovoru o svojom duševnom stave. Význam psychoterapie, zvlášť formy ako arteterapia, ergoterapia, muzikoterapia a animoterapia, rastie. V Dennom psychiatrickom stacionári (DPS) I. psychiatrickej kliniky na Triede SNP v Košiciach našli netradičný spôsob, ako podporiť svojich klientov.
Vývoj v psychiatrii smeruje k uznávaniu významu alternatívnych foriem liečby. Aktívna ergoterapia sa v tomto stacionári stala sviežou inováciou. Lekári a terapeuti sa rozhodli využiť krásny nemocničný park, ktorý je teraz miestom aktívnej terapie. Terapeutka Marta Sabolová vysvetľuje: “Jednoducho sme chceli vymeniť nemocničné priestory počas letných mesiacov za príjemné, farebné posedenia v prírode.”
V tejto komunitnej záhrade sa terapie striedajú. Po diskusiách s odborníkmi nasleduje muzikoterapia s gitaristom, ktorý je sám klientom DPS.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Vyblednuté čiary na cestách chce mesto obnovovať
Pozitívna zmena pre všetky strany
“Pracuje sa nám tu oveľa lepšie. Prísť na terapie do záhrady je pozitívna zmena pre pacientov, ale aj príjemná pracovná zmena pre nás zdravotníkov,” uviedol vedúci lekár DPS MUDr. Andrej Figula. Výsledkom niekoľkotýždňovej ergoterapie sú klienti, ktorí po absolvovaní liečby opäť plnohodnotne vstupujú do života, a tiež krásna komunitná záhradka, ktorá vznikla v areáli nemocnice na Triede SNP.
Táto forma liečby má bohatú históriu. Ešte v minulosti, keď neboli k dispozícii dnešné možnosti liečby a lieky, boli psychiatri pevne presvedčení o pozitívnom vplyve práce na duševné zdravie človeka. V súčasnosti má ergoterapia stále dôležité miesto v liečbe psychických porúch.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ako jediní nemali vlastnú telocvičňu. Žiaci sa dočkajú nového športoviska (FOTO)
V záhrade našli radosť, ktorú tak potrebovali
Bývalá klientka, Monika, ktorá bola pri vývoji záhradky úplne od začiatku, spomínala, ako ju táto práca naplnila radosťou: “Vždy, keď idem okolo, pozriem sa na našu záhradku a spomeniem si, koľko práce je za tým. Všetci sme na tom pracovali s ohromnou radosťou a oduševnením.” Terapeutka Marta Sabolová pripomína, že klienti boli veľmi aktívni, prišli s nápadmi a vytvorili v záhradke skutočný zázrak.
Podobne ako Monika, klientka Magdaléna našla v stacionári novú nádej a iskru radosti. Povedala: “Našla som opäť radosti v živote, ako je obyčajná radosť z návštevy divadla, múzea. To dno, ktoré človek dosiahne, tu mu pomôžu vyhrabať sa z neho.“ Ďalšia klientka zdôraznila, že stacionár ju naučil dôverovať ľuďom a znova sa im otvárať.
Galéria
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Zrážku pri Zelenom dvore neprežil mladý chodec
Dôležité sú vzťahy a dôvera
Lekár MUDr. Figula podotkol, že komunitná terapia je prevereným spôsobom liečby, ktorý dobre funguje. Ide o špecifický prístup, ktorý má najlepšie výsledky u klientov so zvládnuteľnými psychickými poruchami. Na dosiahnutie úspešnej liečby je dôležitý vzťah a dôvera medzi personálom a klientmi. Výsledkom tejto iniciatívy je nielen terapeutický pokrok, ale aj krásna komunitná záhrada, ktorá poslúži aj širšiemu okoliu a priláka nielen pacientov, ale aj návštevníkov z Detskej fakultnej nemocnice či univerzity.
DPS v Košiciach tak otvoril bránu ku komplexnejšiemu prístupu k liečbe psychických problémov. Pomocou terapeutických aktivít v prírodnom prostredí dokáže nielen liečiť, ale aj prispievať k celkovému duševnému blahu klientov a okolia.
Zdroj: UNLP Košice
Odporúčané články
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.