V súčasnosti mnohí za ústavné považujú iba to, čo je z ich pohľadu správne, uviedla prezidentka
Bežnou súčasťou verejnej debaty sa v súčasnosti stalo, že mnohí za ústavné považujú iba to, čo je z ich pohľadu správne. A všetko ostatné, s čím nesúhlasia, považujú za neústavné. Pri príležitosti dnešného Dňa Ústavy SR to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.
„Na otázku, akú zmenu naša ústava potrebuje, sa mi preto žiada povedať, že zo všetkého najviac potrebuje zmenu prístupu k nej. Nevykladať ju podľa toho, kto je momentálne v akej mocenskej pozícii a čo sa mu aktuálne hodí,” zdôraznila hlava štátu.
Zároveň povedala, že politici by mali vytvárať prostredie, v ktorom sa ústava bude tešiť prirodzenému rešpektu a jej dodržiavanie sa bude považovať za samozrejmosť. „Preto ju nestačí len jeden deň v roku oslavovať, ale predovšetkým ju 365 dní v roku dodržiavať,” dodala prezidentka.
Základný zákon štátu dnes oslavuje 31 rokov
Slovenská ústava oslavuje dnes 31. výročie od jej schválenia poslancami Národnej rady ešte v starej budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave. Ústavu Slovenskej republiky, najvyšší zákon suverénneho nezávislého štátu, prijali 1. septembra 1992 na 5. schôdzi Slovenskej národnej rady (SNR). Za dokument hlasovalo 114 vtedajších poslancov. Ústavu na Bratislavskom hrade podpísali 3. septembra 1992 vtedajší predsedovia SNR a vlády Ivan Gašparovič a Vladimír Mečiar.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Slovensko čakajú najdôležitejšie voľby v histórii: Viete, ktorej strane dáte svoj hlas?
Ústavu tvorí súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, ktorý zaväzuje všetky orgány a občanov štátu. Väčšia časť ústavy vstúpila do platnosti 1. januára 1993, teda v deň vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Samostatný štát vznikol po rozdelení česko-slovenskej federácie.
Originál Ústavy SR je uschovaný v trezore v budove parlamentu.
,,Ústava zaisťuje, aby vláda slúžila záujmom občanov a krajiny, nie naopak“
– Ľudovít Ódor
Ústava zaisťuje, aby vláda slúžila záujmom občanov a krajiny, nie naopak. Pri príležitosti dnešného Dňa Ústavy SR to skonštatoval predseda vlády Ľudovít Ódor. Ústava, alebo ústavné princípy, sú podľa neho základným stavebným kameňom každej modernej demokracie a určujú obrysy spoločnosti, v ktorej túžime žiť.
„Je právnou podstatou pri riadení štátu, krajiny. Je rámcom, v ktorom sa uskutočňuje snaha o spravodlivosť a rovnosť pred zákonom. Je zárukou dodržiavania základných práv a slobôd. A je hlavným nástrojom proti zneužívaniu moci,” zdôraznil premiér. Doplnil, že ústava vytvára podmienky fungovania otvorenej spoločnosti, právneho štátu. „Je výrazom našej schopnosti a odolnosti chrániť to, čo nás robí silnejšími: rozmanitosť,” povedal predseda vlády
Slovensko je podľa neho krajinou, ktorá vyrástla z túžby chrániť občanov
Ódor zároveň pripomenul, že slovenské ústava jasne hovorí o tom, že naša krajina je zvrchovaným, demokratickým a právnym štátom, ktorý sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo. „Sme krajinou, ktorá vyrástla z túžby chrániť všetkých svojich občanov. Preto je niekedy smutné sledovať ten príkry rozpor postojov a slov mnohých, vrátane politických činiteľov, so základnými ústavnými princípmi,” uviedol premiér.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ivan Korčok bude kandidovať za prezidenta
Doplnil, že každému jednému z nás a našej spoločnosti ako celku by prospelo, ak by sme prestali hľadať neexistujúcich nepriateľov, prestali rozdúchavať iracionálne vášne, prestali nálepkovať a stigmatizovať. „Naopak, želal by som si, aby sme hľadali porozumenie medzi nami, spoliehali sa na overené fakty a rozumné argumenty, s úctou a rešpektom k iným – a tak oslávili viac než tridsať rokov existencie základného textu, ktorým hovoríme, kým sme a akí chceme byť,” dodal Ódor.
Pokračovanie nájdete na druhej strane.
Odporúčané články
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.