Košická nemocnica vykonala transplantáciu Langerhansových ostrovčekov ako prvá na Slovensku (FOTO)
Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice uskutočnila alogénnu transplantáciu Langerhansových ostrovčekov (LO) ako prvá na Slovensku. Informovala o tom univerzitná nemocnica v tlačovej správe.
Podľa slov riaditeľa UNLP Košice Ľuboslava Beňa je tento veľký úspech výsledkom kooperácie nielen v rámci nemocnice, ale aj súčinnosti českého Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM).
Mladá pacientka bojuje s cukrovkou od detstva a zdravotný stav nenapravila ani inzulínová liečba. Kvôli chronickým ťažkostiam a hlavne pre zlyhanie obličiek musela mladá žena viac ako rok chodiť na dialýzu. “Je o to zaujímavejšia, že sme pacientke s diabetom a zlyhaním obličiek realizovali dve transplantácie po sebe v priebehu niekoľkých dní. Najskôr transplantáciu obličky a následne transplantáciu LO, teda endokrinných buniek pankreasu, ktoré produkujú inzulín,“ uviedol riaditeľ UNLP.
Galéria
„Začiatkom septembra sme pacientke transplantovali obličku od živého darcu, obličku jej daroval mladší brat,“ informovala MUDr. Tatiana Baltesová, PhD., lekárka z Transplantačného oddelenia UNLP Košice. Po troch dňoch od spomínanej transplantácie mohli lekári transplantovať aj Langerhansove (pankreatické) ostrovčeky.
Langerhansove (pankreatické) ostrovčeky sú bunky pankreasu, vďaka ktorým je v tele zabezpečená produkcia hormónov – inzulín a glukagón. Práve tieto hormóny sú využívané na úpravu krvného cukru v tele.
Zdroj: Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice
Odporúčané články
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.