Mladé ženy z Malej Farmy sa úplne upísali zvieratám
Súkromný azyl Malá Farma sídliaci na ulici Červený rak vznikol približne pred štyrmi rokmi. Stal sa dočasným útočiskom zvieratám, ktoré nemali kam ísť. Išlo hlavne o túlavé, týrané či opustené zvieratká. Momentálne sa v útulku nachádza vyše 100 psov, 15 mačiek, 4 kone, stádo kôz, zajačiky a drobné zvieratá.
Tento útulok stojí iba na troch mladých ženách. Danka, Gabika a najmladšia, iba 22-ročná dobrovoľníčka Žanetka, to sú dievčatá, ktoré sa rozhodli obetovať všetok svoj čas štvornohým bytostiam. Pri zvieratkách sa striedajú deň aj noc.
Prečo si kúpili kozu?
Celý príbeh Malej Farmy sa začal na pozemku u Dany Arvaiovej. „Spočiatku som sa starala o šesť psíkov v dočasnej opatere,“ načala začiatky svojej starostlivosti 33-ročná záchranárka zvierat. Ak niekto našiel psíka, okamžite volal práve jej.
„Mala 10, potom 20 a napokon sme došli k počtu 100 psíkov,“ prezradila nám jej mladšia kolegyňa Gabriela. Okrem psíkov ľudia prinášali aj mačky či iné zvieratká. Zo začiatku boli v klietkach, neskôr začali robiť voliéry. ,,Pri stúpajúcom počte
psíkov sme svojpomocne začali stavať prístrešky a kupovať unimobunky,“ spomína na začiatky Gabika.
Prvú kozu si kúpili kvôli kozľaciemu mlieku. S príchodom kozy museli podľa zákona zaregistrovať aj farmu. Týmto mliekom dobrovoľníčky prikrmovali zachránené šteniatka.
Koníky na pokraji smrti
Na farmu za zvieratkami začali chodiť aj rodiny s deťmi. „Deti sa pýtali, či máme koníka, na ktorom sa dá jazdiť. A my sme si po niekoľkých mesiacoch zadovážili poníka,“ vysvetlila Gabika. Postupne dobrovoľníčky zisťovali, že na Slovensku je viac koníkov na pokraji smrti. „A tak okrem psíkov, mačičiek a drobných zvieratiek k nám prichádzali aj koníky, ktoré našu pomoc veľmi potrebovali.“
Všetky zarobené peniaze idú na zvieratá
Bežný deň v útulku začína už o šiestej ráno, často končí aj o polnoci. Danka má okrem práce v azyle aj prácu v Rakúsku, kde robí ako opatrovateľka. Na striedačku po dvoch týždňoch. Z tohto zárobku potom platí podnájom, elektrinu, stravu a všetky potrebné náklady spojené s azylom. „Všetky si hradíme stravu zväčša z jej zárobku,“ prezradila o Dankinej šľachetnosti Gabika. Zvyšné dievčatá popri práci v útulku stíhajú len občasné brigády. Svoju obetu vykonávajú úplne zadarmo. Pomáhať im chodia aj ďalší dobrovoľníci či brigádnici.
Pomôcť môže každý
Súkromnému azylu Malá Farma však môže pomôcť aj ten, kto nemá čas adoptovať si zvieratko. Keďže útulok stojí na dobrovoľníkoch, finančná či materiálna pomoc je vždy vítaná. Dobrí ľudia môžu pomáhať aj kúpenými vecami ako sú granuly, konzervy, ryža, obojky a podobne. Pomôcť sa dá aj venčením či manuálnou prácou.
Oľga Točiková
Foto: archív Súkromný azyl Malá Farma
Odporúčané články
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
Donald Trump v príhovore oslovil svojich podporovateľov s posolstvom, ktoré má predznamenať začiatok nového obdobia pre Spojené štáty americké. Podľa aktuálnych informácií má Trump získaných 267 elektorálnych hlasov, zatiaľ čo jeho konkurentka z Demokratickej strany Kamala Harrisová disponuje 224 hlasmi. Kandidát, ktorý získa aspoň 270 hlasov zo Zboru voliteľov, sa stáva víťazom volieb.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.