Košická zoo sa opäť zapojí do Európskej noci netopierov
Migrácia európskych druhov netopierov bude hlavnou témou Európskej noci netopierov, do ktorej sa košická zoo zapojí už tretíkrát. Vo štvrtok (31.8.) pripravila v spolupráci so Spoločnosťou na ochranu netopierov program pre verejnosť.
„Účastníci sa aj v tomto roku môžu tešiť na monitoring nášho jediného lietajúceho cicavca. Akcia sa začne v klubovni Himaláje o 18.30 h prezentáciou, ktorú pripravil ornitológ a chiropterológ, odborný pracovník Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Ľuboš Korytár,” priblížila Vlasta Paľková z oddelenia vzdelávania a marketingu zoo v košických Kavečanoch.
Noc netopierov bude pokračovať presunom do areálu, kde sa účastníci pomocou odchytových sietí a ultrazvukového detektora dozvedia, aké druhy netopierov žijú v areáli zoo. Uvidia aj to, ako sa určuje pohlavie a kontroluje zdravotný stav.
[ad][/ad]„Akcia zameraná na ochranu netopierov je súčasťou kampane Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA) na ochranu európskej fauny. Prvé dva ročníky akcie sa stretli s mimoriadnym ohlasom verejnosti. Zoo doteraz pritiahla zvedavcov na program zameraný na prevenciu a vyvracanie mýtov a predsudkov spojených s netopiermi, tiež na druhy a ich ochranu,” doplnila Paľková.
Noc netopierov sa koná vždy posledný augustový víkend od roku 1997. Vyhlasuje ju sekretariát Dohovoru o ochrane európskych populácií netopierov EUROBATS so sídlom v Bonne. Koná sa každoročne vo viac ako 30 štátoch s cieľom propagovať ochranu netopierov. Na Slovensku túto akciu zastrešuje Spoločnosť na ochranu netopierov so sídlom v Bardejove.
(TASR)
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.