Ódorova vláda odporúča ŠETRIŤ: Siahne vám zamestnávateľ na peniaze v TREŤOM PILIERI?
Štát by mohol šetriť aj na súkromných dôchodkoch zamestnancov verejnej správy. Jedným z opatrení na ozdravenie verejných financií, ktoré odporúča úradnícka vláda Ľudovíta Ódora, by mohlo byť krátenie príspevkov do tretieho dôchodkového piliera od ich zamestnávateľa na polovicu.
OBMEDZENIE BENEFITOV
Ide o doplnkové dôchodkové sporenie na penzijných účtoch, ktoré spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti.
„Niektoré z úradov vyplácajú relatívne vysokú sumu kompenzácií vo forme príspevkov do tretieho dôchodkového piliera. Takúto formu benefitov je vhodné obmedziť, napríklad stanovením hornej hranice pre tvorbu sociálneho fondu,” odporúča rezort financií. Ak by zamestnávatelia vo verejnej správe znížili príspevky do tretieho piliera na polovicu, v roku 2025 by to prinieslo úsporu približne 36 miliónov eur.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Vláda navrhuje šetriť na zdravotných benefitoch pre poistencov
Organizácie verejnej správy často využívajú príspevky do tretieho piliera ako jeden z benefitov. Príspevky sa podľa rezortu financií medzi rôznymi úradmi líšia, podobne sa líšia aj sumy, ktoré si musí do systému vložiť sám zamestnanec. „Bolo by vhodné systém zjednotiť prinajmenšom pre ústredné orgány štátnej správy. Pri tej príležitosti je možné obmedziť príspevky tak, aby tvorili nižší podiel vyplatených kompenzácií,” uviedol rezort financií.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Študenti a seniori už viac nemusia cestovať vlakom zadarmo
Doplnkové dôchodkové sporenie je dobrovoľný, tzv. tretí pilier dôchodkového systému, v ktorom finančné prostriedky účastníkov spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti. Doplnkové dôchodkové sporenie má umožniť sporiteľom získať doplnkový dôchodkový príjem v starobe a doplnkový dôchodkový príjem v prípade skončenia výkonu tzv. rizikových prác. Vstup do tretieho piliera je povinný pre zamestnanca, ktorý vykonáva tzv. rizikové práce, a to do 30 dní od začatia výkonu týchto prác. Pre ostatných zamestnancov a osoby staršie ako 18 rokov je vstup do tretieho piliera dobrovoľný.
(sita, su)
Odporúčané články
Slovenská republika získala 8 % zo zdrojov, ktoré boli v rámci výzvy z CEF k dispozícii pre všetkých 27 európskych krajín. 135 miliónov eur z prostriedkov CEF rezort dopravy rozdelil medzi Železničnú spoločnosť Slovensko (ZSSK), Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) a Železničnú spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) – na projekty, ktoré prispejú k modernizácii tratí aj vozidiel, k zvýšeniu bezpečnosti a efektívnosti železničnej dopravy na Slovensku.
Vláda spúšťa vyplácanie skutočného 13. dôchodku za rok 2025. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR potvrdilo, že seniori dostanú dávku ešte pred Vianocami. Podľa ministra Erika Tomáša sa vyplácanie začalo dnes, 2. decembra, a potrvá do 19. decembra.
Cestujúci, ktorí utrpeli zranenia pri nedávnych železničných nehodách pri Jablonove nad Turňou a Pezinku, dostanú od štátu mimoriadne odškodnenie vo výške až 20-tisíc eur. Odškodnených má byť viac ako 260 zranených cestujúcich, z nich 13 ťažko zranených má mať nárok na najvyššiu sumu. Vyplýva to z návrhu ministra dopravy na odškodnenie poškodených pri železničných dopravných nehodách, ktorý na stredajšom rokovaní schválila vláda s pripomienkami.

