Oblečte sa do bodiek a zapojte sa do osvetovej kampane
Na 29. októbra pripadá Svetový deň psoriázy a spolu s ním prichádza možnosť solidarity s pacientmi trpiacimi touto chronickou kožnou chorobou. Na tento deň je naplánovaná iniciatíva s názvom “Oblečme sa do bodiek, zdieľajme fotografie na sociálnych sieťach a podporujeme pacientov so psoriázou”, ktorá bude prebiehať nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách Európskej únie.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, s dlhodobou tradíciou v osvetových aktivitách okolo psoriázy, aktívne podporuje túto kampaň. Špecialisti z Dermatovenerologickej kliniky tejto nemocnice momentálne liečia viac ako 1000 pacientov s touto chorobou, pričom väčšina z nich je vo veku 50 až 55 rokov.
Cieľ kampane
Cieľom “Bodkovaného dňa” je zvýšiť povedomie o psoriáze a získať podporu pre túto osvetovú kampaň v celej EÚ. Zapájajú sa do nej organizácie ako Bodkáčik a Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR, ktoré sa zaoberajú podporou pacientov s psoriázou. Silnú podporu majú aj od zahraničných organizácií vrátane IFPA (International Federation z Psoriasis Associations) a EUROPSO (European Federation z Psoriasis Associations).
Čo je to psoriáza?
Je dôležité si uvedomiť, že psoriáza nie je infekčné ochorenie, a preto nie je dôvod na to, aby sa ľudia pacientom stránili. Napriek tomu, niektorí nepoučení jednotlivci majú diskriminačné správanie voči týmto pacientom. Toto neporozumenie môže vážne ovplyvniť psychický stav pacientov, pričom psoriáza sama o sebe už predstavuje stres. Nedostatok porozumenia zo strany verejnosti zvyšuje utrpenie pacientov a ich izoláciu.
Psoriáza je chronické ochorenie kože, ktoré je poruchou imunitného systému. Hoci presný dôvod jej vzniku nie je úplne jasný, genetické faktory a rôzne provokačné faktory sú dôležitými prvkami tejto choroby. Súčasné teórie hovoria, že stres, nesprávny životný štýl, nadváha, obezita a bakteriálne infekcie môžu prispieť k vzniku psoriázy. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k zápalu kože alebo mechanickému a chemickému poškodeniu kože. Takmer 30 % pacientov s psoriázou môže trpieť aj psoriatickou artritídou, čo môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, vrátane invalidity.
„Naše dlhoročné skúsenosti a osvedčené postupy v kombinácii s modernými liečebnými metódami ale poukazujú na fakt, že aj keď psoriáza patrí medzi nevyliečiteľné ochorenia, pacient sa dá udržiavať vo veľmi dobrom stave s vysokou kvalitou života,“ dodáva doktor Kampe.

Na Svetový deň psoriázy (29. 10.) môže verejnosť prejaviť solidaritu tým, že si oblečie oblečenie alebo doplnky s bodkami. Zdieľaním fotografií na sociálnych sieťach môže verejnosť informovať o základných faktoch týkajúcich sa psoriázy. Táto kampaň je široko podporovaná a dáva možnosť prispieť k zvýšeniu povedomia o pacientoch s psoriázou.



Zdroj: (Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice)
Galéria
Odporúčané články
Správa mestskej zelene v Košiciach v utorok 18. novembra opäť spustí prenájom živých vianočných stromčekov.
Stavebné práce na modernizácii električkovej trate v Košiciach pokračujú v niekoľkých častiach projektu súčasne. Mesto informovalo, že aktuálne prebieha budovanie nových koľajových zvrškov v obratisku, rekonštrukcia mosta ponad železničnú trať aj úprava mosta ponad Myslavský potok.
Podľa Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) rastie počet neodborne vyučovaných hodín fyziky a informatiky, pričom v rámci Slovenska sú problémy aj s technickou, etickou výchovou a občianskou náukou. IVP uvádza, že pri každom z týchto predmetov viac ako 30 percent hodín odučí nekvalifikovaný učiteľ. Zaujímalo nás, ako sú na tom s počtom kvalifikovaných učiteľov základné a stredné školy v Košiciach. Otázky sme adresovali učiteľom ZŠ a SŠ, Magistrátu mesta Košice aj Košickému samosprávnemu kraju.

