KOMENTÁR: Trnka chce mať v kraji kúpele. Za každú cenu
Z predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku sa na čas stal expert na balneológiu a v závere predchádzajúceho funkčného obdobia na jeho popud odkúpil kraj Turzovské kúpele v Gelnici a Sobranecké kúpele. Podľa vyhlásení v predvolebnej kampani by mali obidva objekty v dohľadnej dobe opäť poskytovať svoje služby klientom.
Z Turzova však kúpele nikdy nebudú, lebo nimi nikdy ani neboli. Súčasná situácia ukazuje skôr na to, že kraj zaplatil takmer 400-tisíc eur za objekt, z ktorého má vzniknúť wellnes a akési komorné “kúpele”. Trnka totiž kúpil areál bez toho, aby mal dopredu jasný biznis plán a teraz sa ukazuje, že najlepšou cestou bude nájsť investora, ktorý celé centrum opäť sprevádzkuje a samozrejme odkúpi.
Vyše 700-tisíc eur bola investícia do Sobraneckých kúpeľov. “Chystáme podklady k žiadosti o uznanie prameňa za liečivý, pripravujeme dokumenty k biznis plánu, verejnej súťaži a rokujeme so Štátnymi lesmi SR o majetko-právnom vysporiadaní zvyšku pozemkov. Budú to najvýchodnejšie položené kúpele na Slovensku a veru budú mať čo ponúknuť,” sľuboval pred voľbami Trnka.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Komentár: V kultúrnej spoločnosti by už župan hodil do ringu uterák
Najnovšie župa začala pracovať na certifikácii minerálnej vody na liečivú minerálnu vodu a zároveň na udelení štatútu kúpeľného miesta pre Sobranecké kúpele. Podľa Trnku súčasná fáza projektu zahŕňa hydrogeologické a hydrodynamické skúšky.
Najstarší doklad o Sobraneckých kúpeľoch pochádza z roku 1336. V kronike grófa Starayho sú spomínané ako „Slané liečivé studne“ a už vtedy ich mnísi „červených čiapok“ využívali na liečbu chudobných.
Kúpele praskali vo švíkoch
Dobu najväčšieho rozkvetu kúpeľov možno datovať od roku 1850 až do druhej svetovej vojny. Kúpeľná prevádzka mala až na menšie poklesy stúpajúcu tendenciu, o čom svedčí aj to, že v roku 1882 majú kúpele stáleho kúpeľného lekára, lekáreň, poštu a žandársku stanicu. Záujem zo strany hostí bol tak veľký, že kúpeľné ubytovanie často nestačilo a hostia bývali v prenájmoch v okolitých obciach.
Počas druhej svetovej vojny pri oslobodzovaní boli kúpele znovu zničené, ale už neobnovené. Činnosť na dvadsať rokov zanikla a obnovila sa až v sedemdesiatych rokoch. Do roku 2004 fungovali Sobranecké kúpele ako Dislokované pracovisko odborného medicínskeho oddelenia michalovskej nemocnice, s plnou lekárskou starostlivosťou vrátane nočných služieb.
NAPÍSALI SME: Smart ohnisko s nabíjacou stanicou na elektrické bicykle oživí Turzovské kúpele (FOTO)
Na mieste ostali len schátrané budovy a zariadenia, takmer celé rozkradnuté. Kraj však chce v tomto areáli obnoviť kúpeľnícku činnosť.
„V priebehu tohto roka by sme chceli mať uzatvorenú verejnú súťaž týkajúcu sa koncepcie rozvoja, biznis plán, následne aj architektonickú súťaž,” vyhlasuje teraz Trnka.
Kraj odkúpil Sobranecké kúpele koncom roka 2021. Spolupracuje aj s Technickou univerzitou v Košiciach, ktorá analyzuje technický stav vrtov a potenciál využitia podzemných vôd.
Keďže časť pozemkov v areáli je majetkom Lesov SR, kraj komunikuje aj s týmto štátnym podnikom.
Galéria
Tento rok má KSK naplánované začať aj participačný proces s cieľom zmapovať potreby obyvateľov okresu Sobrance a definovať doplnkové funkcie kúpeľov.
Investícia do tohto projektu bude stanovená na základe biznis plánu, vysvetlil predseda KSK. Cesta k tomu, aby sa Sobrance stali kúpeľným mestom je však siahodlhá a takmer zarúbaná. K cieľu vedie monitoring ministerstva zdravotníctva a splnenie množstva kritérií, ktoré by odvážny projekt odvážneho župana finančne nafúkli do dosiaľ nepredstaviteľných rozmerov.
NAPÍSALI SME: Komentár: Čo rozhýbal Trnka? Kraj nie…
Sobranecký areál bol v minulosti vychýrený a vyhľadávaný. Prezývali ho aj slovenské Karlove Vary, ale nikdy nemal status oficiálnych kúpeľov s prírodnou liečivou vodou. V rokoch, keď sa vydávali štatúty kúpeľných miest, Sobrance neprevádzkovali prírodné liečivé kúpele ani kúpeľné liečebne.
Trnka má však väčšie problémy
Ak by tu bol potenciál tento stav zmeniť, neutekali by odtiaľ všetci potenciálni investori a nenechali by si ujsť takúto výnosnú činnosť. Trnka však má svoje sny. Ale, po obvinení v rámci kauzy VALENTÍN, má na krku ďalší problém. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v utorok (19. 3.) potvrdil, že obvinenia boli vznesené v súvislosti s podozreniami z predraženia zákaziek na právne služby. V tejto súvislosti je pozornosť zameraná na Sobrance priam infantilná.
VIAC K TÉME: Nové OBVINENIE pre župana Trnku, prokurátor si posvietil aj na exposlanca Gyimesiho, ktorý kedysi pracoval na župe
Župan by mal radšej priznať, že ide o takmer nereálny projekt, na ktorý kraj jednoducho ekonomicky nemá, takže ak ho bude chcieť nejakým spôsobom zhodnotiť, nič iné ako opätovný predaj Sobrančanov nečaká. Získať štatút kúpeľov je totiž veľmi zložitá záležitosť a ak by žiadosť o získanie štatútu kúpeľov na ministerstve zdravotníctva neprešla, bol by to len areál s možnými liečebnými účinkami pre platiacich klientov. Také niečo totiž poisťovne nepreplácajú.
VS
Odporúčané články
Končí sa rok 2024, primátor Polaček je vo funkcii už šesť rokov a všetci Košičania majú počas nákupov darčekov miesta na parkovanie bezplatne. Návštevníci si síce priplatia, ale ide to na dobrú vec. Financie, ktoré sa vyzbierajú z parkovného (ktoré je dnes drahšie ako v centre Viedne), sa totiž používajú na zlepšovanie dopravnej infraštruktúry a mesto napreduje.
Robíme všetko pre obyvateľov mesta! Tak znelo jedno z hesiel predvolebnej kampane… Dnes už je jasné, že to asi pravdou nebude a mesto robí všetko pre to, aby vybralo viac peňazí od občanov.
Je rok 2024, primátor Polaček je vo funkcii už šesť rokov a počet mestských častí v Košiciach je zredukovaný. Financie, ktoré pred tým vyživovali úradnícky kolos sa používajú na zlepšovanie života Košičanov, mesto je čisté, všetko funguje elektronicky, na úradoch sa nečaká…