Ako správne odvoliť? Všetko dôležité, čo potrebujete vedieť pred voľbami!
Slovensko si v druhom kole prezidentských volieb vyberie svojho nového prezidenta. Voľba stojí už iba medzi dvoma kandidátmi. Prečítajte si základné informácie a pokyny k voľbám, ktoré sa uskutočnia už túto sobotu (6. apríla).
Prezident Slovenskej republiky nie je len reprezentatívnou postavou doma aj v zahraničí, ale má aj právo veta nad zákonmi schválenými parlamentom, zabezpečuje chod ústavných orgánov a vymenúva významné štátne funkcie.
Kedy a kde môžem voliť?
Voľby sa uskutočnia v sobotu 6. apríla. Všetky volebné miestnosti budú otvorené od 7:00 do 22:00 hod. Obvykle volia občania v mieste svojho trvalého bydliska, ak sa tam však nemôžete v deň volieb dostaviť, môžete využiť hlasovací preukaz a voliť kdekoľvek na Slovensku. Ak chcete voliť mimo trvalého bydliska, hlasovací preukaz si musíte vybaviť najneskôr do 5. apríla. Žiadosť je potrebné podať na miestnom alebo obecnom úrade podľa miesta vášho trvalého pobytu.
Ako voliť bez trvalého pobytu na Slovensku?
Bez trvalého pobytu na Slovensku musíte preukázať svoju totožnosť cestovným pasom a predložením čestného vyhlásenia o trvalom pobyte v zahraničí. Volebná komisia vás následne zapíše do zoznamu voličov a umožní vám hlasovať.
Ako voliť?
Do volebnej miestnosti si prineste platný občiansky preukaz (a hlasovací preukaz, ak máte nahlásené hlasovanie mimo bydliska). Na hlasovacom lístku označte číslo kandidáta, ktorého chcete voliť. Lístok vložte do opečiatkovanej obálky a vhoďte do volebnej urny. V prípade, ak sa pomýlite, môžete požiadať o nový hlasovací lístok a nesprávne vyplnený lístok vložiť do určenej schránky.
(NM)
Odporúčané články
Slovenský premiér Robert Fico sa stal prvým významným politikom z krajín Európskej únie, ktorý vystúpil v ruskej štátnej televízii Rossija 1 od začiatku konfliktu na Ukrajine. Ako uviedol web iDnes.cz, predseda slovenskej vlády v relácii moderátorky Oľgy Skabejevovej kritizoval prístup Európskej únie k riešeniu vojny na Ukrajine.
Strana Hlas-SD nesúhlasí s tým, ako sa liberálni a progresívni politici správajú k seniorom, čím podľa nich prispievajú k oslabeniu úcty voči starším občanom. V spoločnom vyhlásení s Jednotou dôchodcov na Slovensku zdôraznili, že dôchodcovia si zaslúžia rešpekt od celej spoločnosti.
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.