Hlas posiela jasný odkaz: Ide sa podľa plánu, žiadne ZMENY V KOALÍCII nebudú!
Koaličné strany nepovažujú otázky výmeny rezortov za aktuálne a zameriavajú sa primárne na výber nového predsedu Národnej rady Slovenskej republiky. To vo svojom vyjadrení tvrdí strana Hlas-SD, ktorá reagovala na medializované špekulácie o možných zmenách na ministerstvách.
SÚ TO LEN ŠPEKULÁCIE
Podľa Karolíny Duckej, hovorkyne Hlasu-SD, sú tieto špekulácie neopodstatnené. “Strana Hlas-SD dôrazne odmieta medializované špekulácie o možných výmenách rezortov v rámci vládnej koalície. Tieto otázky neboli a nie sú predmetom koaličných rokovaní,” zdôraznila Ducká. Dodala, že zodpovednosť za jednotlivé ministerstvá zostáva nezmenená podľa platnej koaličnej zmluvy.
V stredu sa uskutočnilo stretnutie zástupcov koaličných strán na koaličnej rade, kde sa diskutovalo o koordinácii postupu počas najbližšej schôdze Národnej rady. Podľa informácií z Úradu vlády SR sa koaličné strany na všetkom dohodli.
RAŠI, ALEBO SAKOVÁ?
Dôležitým bodom rokovaní je nominácia na post predsedu NR SR, ktorý je voľný po tom, ako sa doterajší predseda Peter Pellegrini stal prezidentom Slovenskej republiky. Medzi možnými kandidátmi na jeho nástupcu sú uvádzaní minister investícií Richard Raši a ministerka hospodárstva Denisa Saková, obaja nominovaní za Hlas-SD.
Premiér Robert Fico po nedávnych prezidentských voľbách zdôraznil, že okrem zvládnutia bežných záväzkov musí koalícia adresovať aj praktické otázky spojené s novou politickou situáciou.
Prakticky jediný, kto neustále hovorí o zmenách vo vládnej koalícii, je Andrej Danko a jeho SNS. Líder národniarov tvrdí, že jeho strana je pripravená rokovať o podmienkach fungovania koalície do budúcna, pretože sa zásadne mení politická mapa.
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Dosluhujúci americký prezident Joe Biden v nedeľu po intenzívnom lobovaní ukrajinských predstaviteľov schválil Ukrajine použitie rakiet dlhého doletu na útoky na ruské územie. Na toto rozhodnutie reagoval predseda vlády Robert Fico, ktorý nesúhlasí s Bidenovým rozhodnutím. Bez odozvy neostal ani Kremeľ.
Kontroverzný presun slovenskej vojenskej techniky na Ukrajinu, vrátane systému protivzdušnej obrany S-300, vyvolal vlnu kritiky a podozrení. Na základe správy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) a trestných oznámení bol zriadený špeciálny vyšetrovací tím s názvom DARCA, ktorý sa zameria na preverenie zákonnosti rozhodnutí predošlej vlády a ich vplyvu na bezpečnosť Slovenska.