ŠIMKO: Odmietam povinné elektromobily, som za DOBROVOĽNOSŤ (VIDEO)
Kandidát do Európskeho parlamentu Igor Šimko zo strany HLAS – sociálna demokracia, zdôrazňuje potrebu ochrany slovenských záujmov na európskej úrovni. Počas nedávneho rozhovoru pre KOŠICE:DNES rozprával o kľúčových témach svojej kampane, vrátane práva veta, elektromobility, migrácie a energetickej politiky.
Opozícia dáva voličom vzorce správania
V kontexte posledných udalostí, ktoré otriasli celým Slovenskom však v prvom rade nemohol ani kandidát s číslom 15 na kandidátke Hlasu opomenúť závažnosť súčasnej situácie. Tú potvrdil aj nedávny prieskum, podľa ktorého 61% respondentov považuje za jej vinníkov opozičných predstaviteľov, najmä kvôli ich správaniu a spôsobu vyjadrovania sa.
„Mňa táto situácia veľmi znepokojila, pretože viete, je to premiér vlády, ktorú podporujem aj ja s kolegami a pre mňa to bol šok. Na druhej strane, on to asi cítil, že tá situácia je vyhrotená, aj to avizoval niekoľko týždňov dozadu, že má takéto informácie, ktoré ho znepokojujú. Mňa skôr mrzí to, že tí opoziční lídri sa nejak správajú a dávajú určité vzorce správania aj svojim voličom a ľuďom, ktorí k nim vzhliadajú a volia ich. De facto, oni im dávali istý návod, ako sa nejakým spôsobom vyhraňovať voči vládnym stranám alebo politikom, priblížil Šimko.
Právo veta, migrácia a energetika
Následne sa primárne venoval hlavným témam blížiacich sa eurovolieb. Prvou bola otázka práva veta. Tú považuje Igor Šimko za jednu z najzakladanejších otázok, keďže si nevie predstaviť diktát v prípade daňovej či obrannej politiky a už vôbec nepripúšťa možnosť povinných migračných kvót. Jasne tak odmietol akékoľvek úvahy o zmene spôsobu prijímania rozhodnutí v Európskej únii.
V tejto súvislosti spomenul aj lídra opozičného Progresívneho Slovenska a porovnal ich prístup k európskym otázkam. „Ešte sa vrátim k tomu pánovi Ódorovi. Viete, on povedal v jednom médiu, že mať právo veta, je ako rešpektovať to, že jeden žiak nechce ísť na školský výlet a tým pádom všetci ostatní ostanú doma. Tak porovnávať to s tým, že budeme všetky dane posielať do Bruselu a nebudeme tu mať ministerstvo financií, alebo s nanútením migrantov z akýchkoľvek krajín zo sveta? Toto je absolútne šialené nepochopenie témy a aj mentality občanov, ktorí toho človeka majú voliť.“
Ďalej podotkol, že jeho osobnou a straníckou prioritou je zelená politika s rozumom. To sa naplno podľa Šimka prejavuje v politike vlády, ktorá už dnes počíta s novým jadrovým zdrojom na Slovensku. Rovnako odmieta úplný zákaz spaľovacích motorov a trvá na dobrovoľnosti kúpy elektromobilov. „V Sobranciach alebo v Čiernej nad Tisou, prípadne v inom meste na východe sa ma ľudia pýtajú, či aj oni budú musieť mať povinne elektroautá. Kde na to majú zobrať peniaze a kde ich budú nabíjať? Keď sa ma pýtajú koľko taký elektromobil stojí, odpoviem že okolo 40 tisíc eur. Tí ľudia, ktorí chodia bežnými značkami pre normálnych ľudí si nevedia predstaviť, že budú mať povinnosť kúpiť o pár rokov elektromobil.“
V neposlednom rade uviedol svoje pohľady na zahraničnú politiku Európskej únie, ktorá síce deklaruje odstrihnutie sa od ruských zdrojov ale v realite suroviny odtiaľ stále dováža. Na záver k tejto téme dodal: „Európska únia bola v prvom rade mierový projekt. Čiže my v prvom rade chceme Európu, ktorá bude mierová.
Odporúčané články
Strana Hlas-SD nesúhlasí s tým, ako sa liberálni a progresívni politici správajú k seniorom, čím podľa nich prispievajú k oslabeniu úcty voči starším občanom. V spoločnom vyhlásení s Jednotou dôchodcov na Slovensku zdôraznili, že dôchodcovia si zaslúžia rešpekt od celej spoločnosti.
Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok večer odsúdili správanie bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorého právoplatne odsúdil Krajský súd v Prešove z trestného činu daňového podvodu. Návrh na uznesenie, ktoré kritizuje Kiskovu finančnú manipuláciu v súvislosti s prezidentskou kampaňou z roku 2014, podporilo viac ako 60 poslancov koalície. Zo 130 hlasujúcich za uznesenie zahlasovalo 77 zákonodarcov, vrátane trojice odídencov zo Slovenskej národnej strany pod vedením Rudolfa Huliaka. Proti sa postavilo 53 poslancov.
Dosluhujúci americký prezident Joe Biden v nedeľu po intenzívnom lobovaní ukrajinských predstaviteľov schválil Ukrajine použitie rakiet dlhého doletu na útoky na ruské územie. Na toto rozhodnutie reagoval predseda vlády Robert Fico, ktorý nesúhlasí s Bidenovým rozhodnutím. Bez odozvy neostal ani Kremeľ.