Dnes oslavujeme sviatok svätých Cyrila a Metoda
Dňa 5. júla si Slovensko pripomína príchod solúnskych bratov, svätých Cyrila a Metoda, ktorí zohrali kľúčovú úlohu v šírení kresťanstva a vzdelanosti medzi Slovanmi. Tento štátny sviatok je venovaný ich prínosu, najmä príchodu na Veľkú Moravu v roku 863, kde priniesli vieru, zostavili slovanské písmo (hlaholiku) a preložili liturgické a biblické texty do staroslovienčiny.
Bratia sa narodili v meste Solún (Thessaloniké) v severnom Grécku. Metod sa narodil okolo roku 815 a Konštantín v roku 827. Metod študoval právo a stal sa správcom veľkej byzantskej župy s prevažne slovanským obyvateľstvom. Konštantín študoval v Carihrade na cisárskej škole a po skončení štúdií zastával významné funkcie, vrátane pozície bibliotekára carihradského patriarchu a prednášateľa na cisárskej škole. Vďaka svojmu vzdelaniu získal prezývku „filozof“.
V roku 855 bratia odišli do kláštora na horu Olymp v Malej Ázii, no cisár Michal III. ich čoskoro poslal ako poslov k Chazarom. Počas tejto cesty našli na Kryme pozostatky svätého Klementa, štvrtého pápeža, ktoré neskôr preniesli do Ríma. V roku 863 ich cisár poslal ako vierozvestov na Veľkú Moravu, kde zostavili hlaholiku a preložili liturgické a biblické texty do staroslovienčiny.
Cyril a Metod nielen hlásali evanjelium, ale tiež pripravovali mladých mužov na kňazstvo. V roku 867 odišli do Ríma, kde pápež Hadrián II. schválil ich činnosť a uznal staroslovienčinu ako liturgický jazyk. Konštantín prijal meno Cyril a vstúpil do kláštora, kde zomrel 14. februára 869. Metod sa stal arcibiskupom a apoštolským legátom pre územie Veľkej Moravy, no počas cesty z Ríma bol zajatý bavorskými biskupmi a väznený vo Švábsku. Metod zomrel 6. apríla 885 a bol pochovaný v hlavnom moravskom chráme, ktorého presná lokalizácia nie je známa.
Sviatok svätých Cyrila a Metoda sa na Slovensku slávi 5. júla, zatiaľ čo v neslovanských krajinách pripadá na 14. februára. V roku 1980 pápež Ján Pavol II. vyhlásil Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy. Ich príchod a misijná činnosť predstavujú nepopierateľný význam pre slovenský národ v duchovnej, kultúrnej, vzdelanostnej a právnej rovine. Na Slovensku sú im zasvätené mnohé kostoly a inštitúcie.
Táto historická udalosť je každoročne pripomínaná celoslovenskými oslavami, ktoré majú štátnoreprezentačný a kultúrno-spoločenský charakter, často sa konajú na hrade Devín, významnom sídle Veľkomoravskej ríše.
Odporúčané články
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.