Asociácia vodárenských spoločností kritizuje neodbornosť progresívnych politikov
Asociácia vodárenských spoločností (AVS) je sklamaná z neodborného prístupu istej opozičnej strany k téme zásobovania pitnou vodou na Slovensku, prezentovanej na tlačovej konferencií dňa 28.6.2024. Namiesto odbornej diskusie sme podľa AVS svedkami snahy o lacnú senzáciu a strašenia obyvateľov nereálnym scenármi, čo považuje za krajne nezodpovedný prístup.
Asociácia vodárenských spoločností (AVS) zdôrazňuje, že dostupnosť pitnej vody pre obyvateľov prostredníctvom verejného vodovodu na Slovensku zaostáva za väčšinou vyspelých štátov EÚ. AVS považuje za nevyhnutné otvoriť odbornú diskusiu o úlohe štátu pri napĺňaní nadnárodných záväzkov. Predstavitelia jednej z najsilnejších opozičných politických strán však namiesto toho prezentujú polopravdy a lži bez odborného základu s cieľom získať pozornosť voličov. Tento prístup a neznalosť problematiky „takzvaných odborníkov“ vytvára skreslený a nepravdivý obraz o celom sektore vodárenstva, čo AVS vníma ako zlý signál pre prípadnú odbornú diskusiu.
Podľa dokumentu Plán rozvoja verejných vodovodov pre územie Slovenskej republiky na roky 2021 – 2027 nie je stav zásobovania obyvateľstva pitnou vodou z verejných vodovodov dostačujúci. Slovensko, hoci je bohaté na vodné zdroje, zásobovalo k 31. decembru 2018 pitnou vodou len 89,3 % obyvateľstva, čo je menej ako vo väčšine vyspelých štátov EÚ. Z celkového počtu 2 890 obcí malo verejný vodovod len 2 420, čo predstavuje 83,7 %. Situácia v oblasti kanalizácie je ešte horšia, keďže k tomu istému dátumu bolo na verejnú kanalizáciu napojených iba 68,4 % obyvateľov.
Investičný dlh vodárenských spoločností na obnovu a rozvoj sa šplhá do výšky 5 miliárd EUR. Investície do rozvoja a obnovy vodárenskej infraštruktúry nie sú dostatočne pokryté zdrojmi z Európskych fondov, štátneho rozpočtu, Environmentálneho fondu ani vlastnými zdrojmi vodárenských spoločností. Preto je podľa AVS potrebné hľadať systémové riešenie na úrovni štátu.
Systematický rozvoj vodárenskej infraštruktúry je dlhodobý proces, ktorý často presahuje niekoľko volebných období. AVS zdôrazňuje, že v záujme obyvateľov je potrebné dosiahnuť širokú zhodu naprieč politickým spektrom. To je však možné len pokojnou diskusiou na úrovni, kde partneri disponujú aspoň základnou odbornou výbavou.
Asociácia upozorňuje, že zúženie témy vodárenstva na útoky voči Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) pre jej dlhopisový program Voda Spieva I nie je žiadúce. Akcionármi VVS sú výhradne mestá a obce z regiónu východného Slovenska, ktoré sú zodpovedné za zabezpečenie zásobovania obyvateľov pitnou vodou a za odvádzanie či čistenie odpadových vôd. Rozhodnutie podporiť investície do dlhopisového programu je na nich, pričom výnosy z neho môžu mnohým obciam umožniť riešiť otázku výstavby kanalizácie alebo verejného vodovodu, napríklad vo forme povinnej finančnej spoluúčasti v prípade projektov z európskych zdrojov, či Envirofondu, na ktorú by inak nemali. VVS pritom plánuje v roku 2024 realizovať investície vo výške viac ako 60 miliónov EUR, čo je štvornásobok oproti roku 2022.
Vyhlásenia o hrozbe privatizácie vodární alebo vydieraní cenami vody považuje AVS za absurdné, keďže zákon č. 442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách presne stanovuje, že ich vlastníkmi môže byť len subjekt verejného práva. Cenotvorba je riadená a kontrolovaná Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, čím sú zabezpečené transparentné cenové konania.
AVS odmieta neopodstatnené útoky na VVS ako jej člena a apeluje na pokojný, zodpovedný a odborný prístup k riešeniu otázky zásobovania obyvateľov pitnou vodou. AVS zároveň pozýva na diskusiu každý relevantný politický subjekt a žiada o zdržanlivosť pri vnášaní politických záujmov do tejto témy.
Zdroj: TS AVS
Odporúčané články
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.