Superpočítač novej generácie bude aj v Košiciach
Budúcnosťou vedy a výskumu sú výkonné superpočítače. Vláda SR dnes schválila projekt, vďaka ktorému sa budú môcť vysokovýkonnou výpočtovou infraštruktúrou okrem Bratislavy pýšiť aj Košice.
Schváleniu projektu superpočítača v Košiciach vládou predchádzala pracovná návšteva štátneho tajomníka Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ivana Ivančina začiatkom tohto týždňa v Bruseli. V sídle Európskej komisie (EK) sa stretol s generálnou riaditeľkou pracovnej skupiny EK na podporu obnovy a odolnosti, Céline Gauer.
Hlavným cieľom stretnutia bolo dosiahnuť súhlas so zmenou vo vybudovaní superpočítača novej generácie v rámci investície 3, komponentu 17 programu Digitálne Slovensko. Projekt sa zameriava na sprevádzkovanie verejne prístupnej národnej vysokovýkonnej výpočtovej infraštruktúry, ktorá bude slúžiť nielen akademickým inštitúciám, ale aj štátnym a verejným inštitúciám, ako aj súkromnému sektoru, vrátane výskumu a vývoja.
Základom tejto iniciatívy je vybudovanie redundantnej výpočtovej infraštruktúry, ktorá bude plne integrovaná do spoločného centralizovaného manažmentu, pričom využije odborné kapacity a špecializácie jednotlivých partnerov v regiónoch. Podľa štúdie uskutočniteľnosti bolo identifikované ako najvhodnejšie riešenie vybudovanie dvoch superpočítačových centier – jedno v Slovenskej akadémii vied (SAV) v Bratislave a druhé na Technickej univerzite v Košiciach (TUKE). Integrácia týchto dvoch centier do spoločného HPC (High Performance Computing) klastra umožní pokrytie potrieb západného aj východného Slovenska, čím sa zabezpečí rovnomerné využitie a rozvoj regionálnych kapacít.
„Vybudovanie superpočítačov v Bratislave a Košiciach predstavuje zásadný krok pre budovanie národnej digitálnej infraštruktúry, ktorá podporí slovenský výskum a vývoj v rôznych vedeckých odvetviach. Tento projekt zohľadňuje regionálne špecializácie a zabezpečuje rovnováhu medzi západným a východným Slovenskom, čo prispeje k ekonomickému a inovačnému rozvoju celej krajiny,“ uviedol štátny tajomník Ivan Ivančin.
Projekt superpočítačov je významným príspevkom k digitálnej transformácii Slovenska a podporí zvýšenie konkurencieschopnosti slovenského výskumu, inovácií a technologického rozvoja na európskej úrovni.
Zdroj: (TS)
Odporúčané články
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.