V TANAP-e sa začína zimná uzávera turistických trás
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Ako pripomenula Nina Obžutová z komunikačného oddelenia Správy TANAP-u, v súčasnosti platný návštevný poriadok národného parku však priniesol v roku 2023 niekoľko zmien a úprav. Napríklad lokalita Symbolického cintorína pri Popradskom plese je prístupná pre návštevníkov aj po 1. novembri. Túto národnú kultúrnu pamiatku si môžu turisti prezrieť po žltej značke až do 15. decembra. Naopak, úsek červeno značenej Tatranskej magistrály od Popradského plesa cez sedlo pod Ostrvou až po Sliezsky dom podlieha uzávere.
Správa TANAP-u na svojom území spravuje viac ako 670 kilometrov turistických a náučných chodníkov. Nie všetky z nich sú otvorené celoročne. „Preto pri plánovaní túry po 1. novembri je vhodné vopred myslieť na to, kam je možné ešte vstupovať. Všetky informácie a zoznam úsekov chodníkov, na ktoré sa uzávera vzťahuje, sú zverejnené na webovom sídle Správy TANAP-u,“ upozornila Obžutová. Ide o vysokohorské prostredie nad úrovňou chát. S výnimkou Chaty pod Rysmi ostávajú vysokohorské chaty otvorené celoročne, vyššie turisti po 1. novembri vstupovať nesmú. Zbojnícka a Téryho chata však budú počas nasledujúceho týždňa pre plánované práce zatvorené. Prvá od soboty 2. novembra od 15:00, druhá od nedele od 15:00. Obe otvoria v piatok 8. novembra o 10:00.
Sezónna uzávera nedáva úplnú stopku turistike. Aj v rámci nej existuje niekoľko výnimiek. Počas zimy je možné vystúpiť na predné Solisko vo Vysokých Tatrách či po žltej značke na Baranec až po Plačlivé v Západných Tatrách. Obmedzenia sa však vzťahujú aj na iné športy, napríklad aj horolezci majú od dnešného dňa prestávku vo svojich aktivitách. „Ľudská činnosť v prírodnom prostredí a jej sprievodné javy sú zásahom do prírodných procesov. Narušením týchto procesov môžu byť ohrozené konkrétne druhy alebo ich biotopy. Prírodné hodnoty presahujú generácie a hranice, príroda v chránených územiach nemôže ustupovať záujmom úzkej skupiny ľudí, ale naopak, aj široká verejnosť by mala chápať význam ochrany prírody a podieľať sa na nej rešpektovaním pravidiel, ktoré nastavujú odborníci,“ komentoval vedúci Oddelenia prác celospoločenského významu Správy TANAP-u Ľubomír Plučinský. Aj po 1. novembri ale platí obmedzenie pre pohyb v sprievode zvierat. „Zoznam vyhradených miest, kam svojho štvornohého miláčika môžu návštevníci vziať, ostáva nezmenený,“ pripomenula Obžutová s tým, že sa rovnako nachádza v návštevnom poriadku zverejnenom na internetovej stránke TANAP-u.
Okrem ochrany fauny a flóry je dôvodom zimnej uzáver aj bezpečnosť návštevníkov hôr. „Živočíchy sa potrebujú po nápore návštevníkov vo vysokohorskom prostredí Tatier počas letnej turistickej sezóny zregenerovať a pripraviť sa na zimné mesiace, ktoré sú náročné na energiu. Hľadajú ešte potravu v podobe jesenných plodov, aby doplnili zásoby a prežili drsné tatranské podmienky, presúvajú sa tiež na zimoviská,“ vysvetlil Plučinský. Jeseň je podľa jeho slov zároveň obdobím kamzičej ruje, počas ktorej zver potrebuje pokoj. „V jarnom období má uzávera opodstatnenie v tom, že zvieratá rodia a vyvádzajú mláďatá, ktoré potrebujú zosilnieť a naučiť sa prežiť v divočine. Svište majú ruju v jarných mesiacoch a pred začiatkom turistickej sezóny musia stihnúť aj priviesť nerušene na svet svoje mláďatá. Uzávera im zabezpečuje priestor a pokoj na tento životný cyklus,“ dodal.
Zdroj: (SITA,fa)
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Jazdecká sezóna v Košiciach sa rozlúčila v tradičnom duchu Hubertovej jazdy, ktorá sa konala v piatok 11. októbra. Aj keď počasie tomuto podujatiu príliš neprialo, 46 jazdcov so svojimi koňmi neváhalo a vydalo sa na jazdu cez centrum mesta, aby udržali tradíciu, ktorá spája jazdeckú a poľovnícku sezónu.