Dnes v noci uvidíme polárnu žiaru
Polárna žiara je dokázaným astronomickým javom. Je to svetelný úkaz, ktorý vzniká pôsobením nabitých častíc slnečného vetra pri vstupe do zemskej atmosféry.
Ako uviedol server imeteo.sk, počas nasledujúcich nocí bude opäť možné pozorovať polárnu žiaru. Tá bude spôsobená silnou geomagnetickou búrkou, ktorú vyvolala slnečná erupcia.
Polárnej žiare bude prekážať len mesiac, ktorý je takmer v splne a počas nasledujúcich dvoch nocí bude vychádzať okolo deviatej hodiny večer a zapadať počas ranných hodín a dopoludnia.
Polárna žiara by mala byť v našej zemepisnej šírke najlepšie viditeľná nasledujúcu noc od 23.00 do 2.00 hod.
Ako ju pozorovať?
Podmienkou pre úspešné pozorovanie najkrajšieho astronomického javu je eliminovať svetelné znečistenie. Určite najlepšie ju bude vidieť napríklad v Poloninách, Beskydách či vo Veľkej Fatre. Z Košíc je tam však dosť ďaleko, preto si vyberte vo svojom okolí čo najtmavšie miesto, kde zasahuje čo najmenej verejného osvetlenia. To je totiž najväčším zdrojom svetelného smogu.
(JV)
Odporúčané články
Koncom decembra sa presúva celé Slovensko zo západu na východ a naopak. Zaujímalo nás preto, čo je pre cestujúcich najlepším riešením, aby sa dostali pred a počas sviatkov za svojimi blízkmi. Prinášame informácie o tom, v ktorých vlakoch sa odporúča zakúpiť miestenku a kde je to povinné.
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Dôvera Slovákov v Európsku úniu mierne vzrástla a dosahuje 54 percent, čo je najvyššia úroveň za takmer 15 rokov. Vyplýva to z najnovšej jesennej edície národnej správy Eurobarometra za rok 2025. Za najväčšiu výzvu pre EÚ Slováci považujú ruskú agresiu na Ukrajine.