Šrubkári “varili” krampampuli
Výnimočne sa so starým rokom rozlúčil košický klub Šrubkár.
Vznikol v roku 1992 ako občianske združenie z iniciatívy bývalého riaditeľa Strednej priemyselnej školy strojníckej Juraja Bauera, ktorý pred štyrmi mesiacmi odišiel do „šrubkárskeho“ neba. Dnes ho vedie František Neubert.
„Dvakrát do roka vydávame časopis s rovnakým názvom, ako má náš klub. Máme rôzne akcie, ako guláš párty, vianočné posedenie aj rozlúčku so starým rokom. Chodíme na výlety, úzko spolupracujeme s podobne zameraným maďarským klubom priemyslovákov. Máme asi 250 registrovaných členov,” hovorí predseda.
Aj tento rok sa stretli Šrubkári v košickej kaviarni, kde už po štvrtý raz pripravili špeciálny nápoj – krampampuli. Bol to nápad pána Gabriela Miklósiho.
„Síce nie som priemyslovák, ale som ich priateľ a fanúšik. V našej rodine tento nápoj pripravoval dedko s babkou ešte v roku 1920. Ako som sa od nich dozvedel, pôvodne pochádza ešte z monarchie. Neskôr sa naň zabudlo,” hovorí Miklósi.
Horiaci nápoj
A čo krampampuli je? Pôvod slova je odvodený od slova crampus (diabol). Pochádza z juhu Európy, označujú ho ako horiaci nápoj. Poznajú ho v Chorvátsku, Maďarsku, Taliansku, ale i v Nemecku.
Je to zmes sušeného ovocia (pomaranče, hrozienka, orechy, jablká, slivky… ), ktorá sa zaleje prevareným bielym vínom a čiernym čajom. Na vrch misy sa na sito naukladá kockový cukor, ktorý sa poleje kubánskym rumom a aspoň 80-percentným špiritusom. Celá táto kôpka poliateho cukru sa zapáli a do nápoja pretečie ako karamel.
[ad][/ad]Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.