Detská železnica v Košiciach štartuje oslavy Dňa mesta a oslavuje 70 rokov
Slávnostným programom na Detskej železnici sa v nedeľu 27. apríla začnú oslavy Dňa mesta Košice. Zároveň si technická pamiatka pripomenie významné 70. výročie svojho vzniku.
Slávnostné otvorenie odštartuje o 9.00 hod. na stanici Čermeľ, kde návštevníkov čaká symbolické strihnutie pásky, výzdoba balónmi a populárny westernový prepad vlaku, ktorý sa uskutoční o 9.15, 10.45 a 12.15 hod. Počas celého dňa bude železnica jazdiť podľa špeciálne zahusteného cestovného poriadku. Bohatý program ponúkne aj križovanie vlakov na stredovej stanici a jazdy historickými súpravami. Prvé jazdy budú k dispozícii už v sobotu 26. apríla, s odchodmi zo stanice Čermeľ v pravidelných intervaloch o 9:15, 10:45, 12:15, 13:45 a 15:15 hod.
Organizátori odporúčajú návštevníkom využiť hromadnú dopravu vzhľadom na obmedzené parkovacie kapacity. Do Čermeľa sa je možné dopraviť historickou električkou Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) alebo retro autobusom ŠKODA 706 RTO Veterán Bus Diamant. Alternatívne je k dispozícii parkovanie na Alpinke.
Detská železnica pripravila na nadchádzajúcu sezónu množstvo noviniek vrátane:
- pravidelných Parných víkendov každé dva týždne,
- jazdy v historických letných vozňoch po generálnej oprave,
- špeciálneho nočného vlaku s talkshow v júli,
- a tradičných Dní parnej nostalgie v auguste.
Zdroj: (Mesto Košice)
Odporúčané články
Práce na výstavbe polyfunkčného objektu na Námestí osloboditeľov zdržal archeologický výskum. Trval od začiatku mája do polovice júna tohto roka. Na základe rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu Košice skúmal tím archeológov Fakulty umení TU pod vedením Mgr. Rastislava Rusnáka, PhD. pozostatky sídelných stôp a múrov citadely medzi Claudiiným a Leopoldovým bastiónom.
Ako informovalo na sociálnej sieti Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach, nehoda sa stala v ranných hodinách, v smere na Furču. Vodič autobusu linky 55 dostal na namrznutej vozovke šmyk, následne prešiel do protismeru a napokon zišiel dole svahom.
Na košickej Triede SNP dnes došlo k dopravnej nehode dvoch električiek mestskej hromadnej dopravy. Podľa doterajších informácií sa zrazili v úseku na sídlisku Košice-Západ, kde do zadnej časti jednej súpravy, stojacej na červenej, narazila druhá električka.

