Bezpečné útočisko pre deti
V Liečebno-výchovnom sanatóriu v Košiciach-Barci využívajú ako jednu z foriem terapie novú, na Slovensku málo používanú multisenzorickú metódu – Snoezelen, ktorej cieľom je vyvolať v deťoch zmyslové pocity.
V sanatóriu poskytujú komplexnú starostlivosť deťom s vývinovými poruchami učenia a správania ako aj psychosociálne a emocionálne narušeným deťom. So Snozelen metódou tam v rámci projektu Bezpečné útočisko začala pracovať špeciálna pedagogička Hana Betinová.
Nové alternatívy
„Hľadali sme nové alternatívy pomoci. V našom zariadení narastá počet detí s psychickými problémami spôsobenými traumatickými zážitkami z rozvrátených rodín. Traumy, ktoré deti zažili sa hlboko podpísali na ich psychike, správaní a reakciách. Lieky dieťaťu pomáhajú prežiť, ale neliečia jeho traumy,“ hovorí Hana Betinová. Ako dodala, účinnú alternatívu našli najskôr v podobe arteterapie. Po pozitívnych skúsenostiach s ňou a po dôkladnom preštudovaní Snozelen metódy usúdili, že práve táto metóda sa môže stať nástrojom, ktorý deťom pomôže prekonať to, cez čo doposiaľ nedokázali ísť ďalej.
Špeciálna miestnosť
V sanatóriu zriadili špeciálnu miestnosť Snoezelen, ktorá je vybavená optickými vláknami, bublinkovým valcom, snovým ostrovom a hniezdnou skrýšou. Už po mesiaci mohli v sanatóriu skonštatovať, že deti sú v Bezpečnom útočisku prístupnejšie, otvorenejšie prijať pomoc, ochotnejšie hľadať riešenie a pozrieť sa na problém z iného uhla. Sú ochotné obnažiť aj svoje skryté bolesti. A čo na to hovoria samotné deti? „Najradšej by som si cleú miestnosť zobral domov. Všetko ma tu upokojuje. Mne by stačil snový ostrov – možnosť snívať keď je mi ťažko. V skrýši sa cítim bezpečne.“
[ad][/ad]Hoci projekt skončil, aktivity pokračujú ďalej. „Všetko, čo nasmeruje deti k lepšiemu tráveniu voľného času a rozvíjaniu ich schopností, prináša jedine pozitíva – zlepšenie správania, pohodu, lepšiu vzájomnú spoluprácu, lepšiu interakciu medzi rodičmi, deťmi, ale aj medzi dospelými a deťmi v našom zariadení,“ uzavrela Dana Bednárová, riaditeľka Liečebno-výchovného sanatória v Košiciach-Barci.
Projekt finančne podporila Nadácia pre deti Slovenska z grantového programu Hodina deťom.
Odporúčané články
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.