Súd zamietol návrh spoločnosti MBM-GROUP, a.s. na vydanie neodkladného opatrenia, SNM môže pokračovať v rekonštrukcii Krásnej Hôrky
Súd zamietol návrh spoločnosti MBM-GROUP, a.s. na vydanie neodkladného opatrenia, Slovenské národné múzeum (SNM) tak môže pokračovať v rekonštrukcii Krásnej Hôrky podľa harmonogramu. Informovali o tom z Oddelenia marketingu a komunikácie SNM. Predmetná spoločnosť požadovala vydanie neodkladného opatrenia súdom, na základe ktorého by sa SNM muselo zdržať odovzdania diela a poverenia vykonávaním prác tretej osobe.
Daný návrh bol reakciou spoločnosti na odstúpenie od zmluvy zo strany SNM v septembri tohto roka. MBM-GROUP, a.s vykonávala práce na obnove dolného a stredného hradu, a tiež v podhradí. Podľa doterajších zistení sú práce hotové na 80 percent, no SNM má za to, že spoločnosť porušila zmluvu. „Podľa súdu pre nariadenie neodkladného opatrenia, ktorého sa dožadovalo MBM-GROUP, a.s., absentuje podmienka bezprostredne hroziacej ujmy pre spoločnosť. Súd vo svojom uznesení uviedol, že spoločnosť MBM-GROUP, a.s. žiadnym spôsobom neosvedčila, že jej bezprostredne hrozí vznik alebo rozširovanie škody či inej ujmy, že by dochádzalo k porušovaniu alebo ohrozovaniu jej práv a oprávnených záujmov, alebo že by jej hrozila nenapraviteľná ujma,“ informovali z múzea.
Generálna riaditeľka SNM Andrea Predajňová sa vyjadrila, že rozhodnutie súdu rešpektuje a považuje ho za spravodlivé. „Toto rozhodnutie súdu je pre nás veľkým povzbudením, aby sme v rekonštrukcii hradu Krásna Hôrka pokračovali tak, ako sme si to naplánovali – systematicky a logicky. Aktuálne riešime desať rokov neskolaudované strechy na dolnom a strednom hrade. Nový sanačný projekt pripravuje Slovenská technická univerzita v Bratislave, ktorý vyrieši problém so statikou krovov a povedie ku kolaudácii striech,“ uviedla. Doplnila, že zároveň sa aktualizuje projektová dokumentácia horného hradu, ktorý požiar najväčšmi zasiahol. Podotkla, že najskôr v tejto lokalite budú musieť rozbehnúť prípravné práce a komplex vyčistiť od sutiny.
Návrh na nariadenie neodkladného opatrenia zo strany MBM-GROUP, a.s. prvostupňový súd zamietol v celom rozsahu. Uviedol tiež, že je zodpovednosťou spoločnosti, aby zabezpečila odovzdanie diela v súlade so zmluvou. „Apelujem na spoločnosť, aby po tomto rozhodnutí súdu pristúpila k odovzdaniu diela a začala poskytovať súčinnosť, o ktorú sme ju doteraz neúspešne žiadali. Opäť opakujem – hrad Krásna Hôrka nemôže a nesmie byť rukojemníkom rôznych záujmov. Po 13 rokoch od požiaru je hrad v rozhodujúcej etape – začal sa zápas o jeho záchranu,“ uzavrela Predajňová. Hrad vyhorel v marci v roku 2012 a jeho rekonštrukcia nie je ani po 13 rokoch od požiaru dokončená.
(SITA, kl)
Odporúčané články
Košická mestská časť Staré Mesto vyzýva na urýchlené riešenie situácie s opustenou budovou na Masarykovej ulici, ktorú vlastní štát. Samospráva poukazuje na zvýšenú kriminalitu, vandalizmus, hluk, prípady požiarov v objekte, sťažnosti obyvateľov, ako aj početné zásahy mestskej polície i hasičov na mieste.
Zoologická záhrada Košice s príchodom veľkonočných sviatkov rozšírila ponuku svojich služieb a intenzívne sa venuje prípravám na otvorenie jubilejnej 40. návštevníckej sezóny.
Na košickom sídlisku Terasa sa cez víkend uskutočnila dobrovoľnícka akcia zameraná na čistenie verejných priestorov. Upratovanie prebiehalo v lokalite Luník VIII, kde sa podarilo odstrániť väčšie množstvo odpadu.