Pellegrini nevetuje novelu Trestného zákona ako celok
Prezident Peter Pellegrini neplánuje vrátiť najnovšiu novelu Trestného zákona ako celok do parlamentu. Ako povedal dnes pre médiá, vo veci urobí rozhodnutie ešte dnes, pričom si vyberie z dvoch variantov.
Buď sa stotižní so znením novely ako ho navrhla vláda, prípadne ju vráti po dohode s odborníkmi na vyprecizovanie pojmov. „Sú len dve tieto varianty. Un block veto nemám v pláne spraviť,” zdôraznil Pellegrini. Národná rada ešte 11. decembra schválila novelu Trestného zákona, zahlasovalo za ňu 76 poslancov.
Okrem sprísnenia trestov pri drobných krádežiach novela obmedzuje aj využívanie spolupracujúcich obvinených, tzv. kajúcnikov, v trestnom konaní. Súčasťou sú aj nové trestné činy, a to popieranie mierového usporiadania po 2. svetovej vojne a porušenie zákazu marenia volebnej kampane. Prezident Peter Pellegrini následne uviedol, že vo veci novely a prípadného veta sa bude radiť s odborníkmi.
(SITA,sa)
Odporúčané články
Úrad na ochranu oznamovateľov dostane novú agendu z Ministerstva spravodlivosti SR, a preto sa zmení aj jeho názov. Ide o starostlivosť a odškodňovanie obetí trestných činov. Na tlačovej besede to uviedol podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD).
Prezident Peter Pellegrini venoval pápežovi dary v mene všetkých Slovákov. Sú to dary nesúce symboliku mieru, duchovného odkazu a slovenského tradičného umenia. Ide o sklenenú holubicu mieru a drôtenú plastiku Pútnici nádeje. Kancelária prezidenta SR spresnila, že sklenená holubica mieru je z dielne slovenskej sklárskej spoločnosti RONA v Lednických Rovniach. Tento dar, ktorý prezident priniesol pápežovi Levovi XIV, je univerzálnym symbolom mieru, ktorý Svätý Otec neustále pripomína.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) dostal od Úradu na ochranu oznamovateľov (ÚOO) ďalšiu pokutu, tentokrát v sume 70-tisíc eur. Predmetné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 24. novembra. Na sociálnej sieti o tom informoval advokát Peter Kubina, poukazujúc na zoznam rozhodnutí ÚOO.