Komentované prehliadky budovy Platón v Košiciach majú priblížiť jej históriu
Komentovanými prehliadkami pod názvom Klinika doktora Frankensteina sa Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (FF UPJŠ) v Košiciach v piatok zapája do Dní európskeho kultúrneho dedičstva.
Ako za organizátorov uviedla Patrícia Fogelová, v rámci tohto podujatia budovu Platón z roku 1906 sprístupnili verejnosti prvýkrát. V minulosti v nej sídlila aj pôrodnica, dnes je súčasťou areálu FF UPJŠ. Cieľom komentovanej prehliadky je priblížiť verejnosti jej históriu a poukázať na jej pôvodný účel. Súčasťou akcie je tiež výstava historických medicínskych exponátov, pomocou ktorých chcú organizátori popularizovať históriu medzi odbornou aj laickou verejnosťou.
„Komentované prehliadky sú primárne určené pre študentov stredných škôl, ale takisto aj pre širšiu verejnosť. Ak má záujem a chce, tak sa môže prísť pozrieť a dozvedieť sa niečo o histórii tejto budovy a o histórii pôrodníctva a gynekológie v Košiciach,“ povedala Fogelová s tým, že stavba slúžila aj ako detský domov či neonatológia.
[ad][/ad]História budovy
Postavená je v romanticko-secesnom štýle a projektovali ju bratia Arpád a Gejza Jakabovci. Ako dodala, stoja aj za budovou Štátneho divadla v Košiciach či Jakabovým palácom. Pri názve podujatia sa Katedra histórie FF UPJŠ inšpirovala tým, že v medzivojnovom období v areáli pôsobil aj lekár Otakar Frankenstein. Marián Gladiš z FF UPJŠ v jednom z vydaní univerzitného časopisu pripomenul, že na miesto primára pôrodnice prišiel z Prahy a neskôr sa stal riaditeľom košickej pobočky Štátneho ústavu pre vzdelávanie a výcvik pôrodných asistentiek. Bol aj zdravotný radca a autor náučno-populárnych článkov, no s literárnou postavou okrem mena podľa neho nemal nič spoločné.
„Keď sa pôrodnica vysťahovala, tento areál niekoľko rokov chátral a vedenie univerzity UPJŠ sa ho rozhodlo odkúpiť a zriadiť tu FF, ktorá je najmladšou fakultou UPJŠ,“ pripomenula Fogelová s tým, že uvedená budova nesie názov po antickom filozofovi tak, ako všetky v tomto areáli.
Podujatie v budove na Moyzesovej ulici v Košiciach potrvá do 15.00 hod.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.