Dnes uplynulo päť rokov od prvého prípadu COVID-19 na Slovensku
Pandémia zasiahla krajinu vo viacerých oblastiach a počet nadmerných úmrtí súvisiacich s vírusom sa odhaduje na viac ako 30-tisíc osôb.
Napriek tragickým dopadom a rozsiahlym skúsenostiam sa podľa odborníkov krajina z pandémie dostatočne nepoučila. Podľa informácií STVR virológovia tvrdia, že pandémia mala byť príležitosťou na posilnenie dôvery v inštitúcie a vedecké poznatky, ktoré zohrali kľúčovú úlohu pri zvládaní zdravotnej krízy. Druhá fáza pandémie však ukázala, že práve v týchto oblastiach nastali výrazné nedostatky. Pandémia COVID-19 výrazne urýchlila vedecko-technický pokrok v oblasti diagnostiky, liečby a prevencie infekčných ochorení. Napriek tomu sa však spoločnosť podľa odborníkov k novým poznatkom stavala s nedostatočným záujmom.
Táto skúsenosť vyvoláva obavy o to, ako by Slovensko zvládalo akúkoľvek ďalšiu podobnú zdravotnú krízu. V súčasnosti už ochorenie COVID-19 nepredstavuje takú hrozbu ako v prvých fázach pandémie a je považované za jedno z bežných respiračných ochorení. Pri porovnaní s chrípkou majú obe choroby podobný priebeh – od miernych príznakov až po ťažké, v niektorých prípadoch smrteľné formy. Laboratórne testovanie zostáva jediným spoľahlivým spôsobom, ako tieto ochorenia odlíšiť, no v bežnej praxi sa už nevykonáva pri každom prípade. Aj napriek výrazným zmenám v medicíne a zdravotníckych postupoch sa odborníci obávajú, že spoločnosť nevenovala dostatočnú pozornosť ponaučeniam, ktoré by mohli pomôcť zvládnuť prípadné budúce pandémie.
Odporúčané články
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcu verejnosť na plánovanú víkendovú výluku. V nedeľu 24. mája prebehne v dopoludňajších hodinách oprava električkovej trate na ulici Československej armády. Z tohto dôvodu bude v úseku dočasne vylúčená električková doprava a cestujúci sa musia pripraviť na upravené trasy viacerých liniek.
Vo februári sa začalo s prípravnými a od apríla s hlavnými prácami na revitalizácii a výstavby fontány v parku na Bašťovanského ulici. Tie má na starosti spoločnosť USD Lučenec, ktorá zvíťazila s ponukou vo výške 212 181 eur s DPH. Investícia do skvalitnenia verejného priestoru a životného prostredia v mestskej časti Dargovských hrdinov je financovaná prevažne z eurofondov, spoluúčasť mesta Košice predstavuje 8 percent.