Mlynský náhon je od minulého týždňa takmer bez vody. V bahne uhynuli desiatky rýb.
S klesajúcou hladinou stúpa kritika na sociálnych sieťach k nadmernému úhynu rýb. A to napriek tomu, že rybársky zväz na mieste niekoľkokrát zasahoval.
Rozhorčení Košičania
V posledných dňoch nám do redakcie prichádzali rozhorčené vyjadrenia čitateľov. „Je to veľká škoda. Od Aničky až po Jumbo sú všade mŕtve ryby,“ sťažovala sa jedna z nich.
Aj na sociálnych sieťach sa strhla debata o značnom úbytku vody v náhone. „Dnes bolo vody asi aj žabe len po kolená a všetci sme sa tam chodili pozerať na ryby, ktoré sa radšej na súš vyhadzovali,“ rozprúdila v piatok verejnú debatu na internete Košičanka Lucia Petríková. „V tej bačorine nemali vzduch. Potom podvečer vodu pustili, ale asi len na polhodinu. Už je zase spustená. Čo bude s tými úbohými rybami zajtra cez deň, keď je teplo. A kedy tie kilá mrcín smradľavých odpracú, to by ma tiež zaujímalo,“ dodala.
Poškodená hrádza
Situáciu s vypúšťaním vody v náhone a následným úhynom rýb spôsobila poškodená hrádza na Hornáde.
„K aktuálnemu vypusteniu Mlynského náhonu došlo na základe výsledkov zasadnutia krízového štábu a následného pokynu primátora, z dôvodu havarijného stavu pravostrannej hrádze Hornádu, kde dochádza k priesaku vody. Je to jeden z viacerých nevyhnutných krokov k zabezpečeniu prípravy a realizácie opráv na hrádzi,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
Rybári zasiahli
Výlov rýb zabezpečovali členovia rybárskeho zväzu. Začali minulý týždeň v utorok, kedy zároveň na svojom facebooku vyzvali členov zväzu na brigádu, ktorá pokračovala v ďalších dňoch.
„Pracovníci Správy mestskej zelene, ktorá má náhon na starosti, nás oboznámili, že ho budú vypúšťať a máme odloviť, čo sa dá. Ryby sme vyberali niekoľko dní. V utorok, stredu a v piatok,“ povedal ešte minulý týždeň hospodár Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Košiciach, Michal Nigut.
Pomáhali aj dobrovoľníci
Aj keď ryby minulý týždeň odlovili, cez víkend sa zorganizovala skupina dobrovoľníkov, podľa ktorých tam stále zostali uväznené v blatistej vode.
„Mnohé už to majú za sebou. Kompetentní urobili výlov podľa vlastných slov trikrát a už tam nič nie je. Môžete sa na vlastné oči presvedčiť. Zopár ľudí, ktorým toto nie je ľahostajné, v sobotu premiestnilo dokopy asi 350 rýb, oveľa viac ich tam však stále bojuje o život. Kto môže a chce, pomôžte,“ oslovila verejným statusom a fotkami z miesta Diana Leštáková.
Vylovili dve tony
Okrem pomoci dobrovoľníkov, ktorí si bez váhania priniesli vedrá a ryby prenášali do Hornádu, zasahovali aj členovia rybárskeho zväzu. Tí zbierali uhynuté ryby aj včera dopoludnia. „Minulý týždeň sme odtiaľ vylovili cez dve tony rýb, ktoré sme zachránili a premiestnili do Hornádu. Ešte v sobotu tam boli naši pracovníci, ktorí vylovili ďalšie a zároveň vyzbierali uhynuté. Keby sme ich tam nechali, tak tam nie je pár mŕtvol, ale dve tony rýb,“ skonštatoval hospodár rybárskeho zväzu Michal Nigut.
O tom, či sa ryby do náhonu vrátia, bude rozhodovať Správa mestskej zelene. Hospodár M. Nigut vysvetlil, že zatiaľ zabránia priechodu rýb z Hornádu do Mlynského náhonu.
Ochrancovia sa pýtajú
Vypúšťanie vody v Mlynskom náhone sa nepáči Slovenskému zväzu ochrancov prírody a krajiny. Niekoľkým inštitúciám podali ochrancovia podnet, v ktorom žiadajú odpovede na otázky týkajúce sa ekologických dôsledkov zásahu.
List podpísaný predsedom zväzu Ladislavom Rovinským adresovali Mestu Košice, Slovenskému vodohospodárskemu podniku, Okresnému úradu Košice - odboru starostlivosti o životné prostredie a Inšpektorátu životného prostredia Košice.
„Každoročne pri vypúšťaní Mlynského náhonu sme svedkami nepriaznivých vplyvov na faunu – vtáky, ryby, plazy. V týchto dňoch po vypustení Mlynského náhonu ostali stovky rýb uväznených v blate,“ uvádza v liste L. Rovinský. Pridáva otázky, na ktoré majú oslovené inštitúcie reagovať. Zaujíma ho kto dohliada na elimináciu nepriaznivých ekologických dôsledkov a či tento stav považujú za normálny.
Na otázky, ktoré sprostredkovala redakcia košice:dnes, reagovala hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
„Mlynský náhon nie je vypúšťaný každoročne, je to skreslený náhľad. Zo strany Správy mestskej zelene je počas realizácie kosenia zatrávnených svahov, približne dva - trikrát ročne, znižovaná hladina vody iba tak, aby nedošlo k ohrozeniu fauny – vtáky, ryby, plazy,“ uviedla.
Petra Pichaničová
Foto: Iveta Vaculová