Nové sídlo pre Divadlo Romathan by mali rekonštruovať tento rok
V tomto roku by malo dôjsť k rekonštrukcii priestorov plánovaného nového sídla Divadla Romathan na Továrenskej ulici v Košiciach. Košický samosprávny kraj (KSK), pod ktorý toto kultúrne zariadenie patrí, na to vyčlenil ešte v minuloročnom rozpočte 400-tisíc eur.
Jedinečné profesionálne rómske divadlo dlhodobo funguje v nevyhovujúcich podmienkach v historickej budove na Štefánikovej ulici. Hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová uviedla, že rozpočet na rok 2018 schválilo krajské zastupiteľstvo v apríli a kapitálové výdavky bolo možné čerpať až v druhej polovici roka. „Následne bol predložený návrh novely zákona o divadelnej činnosti a hudobnej činnosti, podľa ktorej mali národnostné divadlá prejsť zo samosprávnych krajov pod Ministerstvo kultúry SR. Tento návrh novely zákona bol napokon pred koncom roka stiahnutý. Z týchto dôvodov preto rekonštrukcia v minulom roku spustená nebola,“ vysvetlila.
[ad][/ad]Využitie budovy na Továrenskej
Aktuálne podľa nej prebieha posúdenie funkčného využitia budovy na Továrenskej ulici. „V týchto priestoroch by malo sídliť Divadlo Romathan a Košický samosprávny kraj tu chce zriadiť tzv. Rómsky dom. Slúžiť by mal ako centrum uchovávania, prezentácie a zveľaďovania rómskej kultúry a autentického umenia, ktoré by ako multifunkčný priestor umožňovalo rôzne formy jej rozvoja, malo by teda poskytnúť priestor pre prezentáciu divadla, galérie, múzea, aj vzdelávanie v oblasti rómskej hudby a tanca,“ konštatovala hovorkyňa.
Divadlo Romathan vzniklo v roku 1992 a počas svojej existencie zrealizovalo viac ako 70 celovečerných premiér. Jeho špecifikom je, že spája herectvo so spevom, hudbou a tancom. Od začiatku sídli v budove na Štefánikovej 4. Potrebnú rekonštrukciu tohto objektu v minulosti komplikovalo jeho spoločné vlastníctvo kraja a mesta. V roku 2014 po dohode s mestom prešla budova do výlučného vlastníctva KSK. Napokon sa však rozhodlo o potrebe presťahovania divadla do iných priestorov.
[ad2][/ad2](TASR, JH)
Odporúčané články
Český prezident Petr Pavel v utorok na Pražskom hrade vymenoval predsedu hnutia ANO Andreja Babiša za premiéra. Babišovu tretiu vládu by okrem hnutia ANO mali tvoriť aj pravicové strany SPD a Motoristi. Informuje o tom web TN.cz.
Kybernetický útok na Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky patrí podľa Asociácie kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky (AKI) k najvážnejším varovaniam pre štát za posledné roky. Incident spôsobil nasadenie štátnych kybernetických špecialistov z jednotiek CSIRT v rámci Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) a z Národného bezpečnostného úradu (SK-CERT).
Ako informovalo na sociálnej sieti Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach, nehoda sa stala v ranných hodinách, v smere na Furču. Vodič autobusu linky 55 dostal na namrznutej vozovke šmyk, následne prešiel do protismeru a napokon zišiel dole svahom.