Tibor Gašpar končí vo funkcii poradcu ministerky vnútra
AKTUALIZOVANÉ
Tibor Gašpar končí vo funkcii poradcu ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD). Pred stretnutím s prezidentom SR Andrejom Kiskom to uviedla šéfka rezortu vnútra. Ako doplnila, na jeho odchode sa vzájomne dohodli.
Saková povedala, že sa tak rozhodli, aby prispeli k uvoľneniu atmosféry a zníženiu tlaku na jeho osobu. „A aby skutočne nevznikali dojmy, že jeho pôsobenie na ministerstve vnútra by mohlo ovplyvňovať proces vyšetrovania“ doplnila. Gašpar podľa jej slov vo štvrtok vo funkcii poradcu končí.
Na otázky, či sa potvrdili informácie o nariadení na lustráciu záznamov o Jánovi Kuciakovi, odpovedala, že chce počkať na výsledky vyšetrovania. „Toto všetko majú na starosti orgány činné v trestnom konaní a počkáme si na výsledky vyšetrovania. Nechcela by som hovoriť nejaké moje domnienky a nejaké moje pocity,“ povedala ministerka. Saková nepotvrdila, že by bola v hre aj otázka jej demisie.
[ad][/ad]Informácie má len z médií
Ministerka zdôraznila, že informácie o viacerých podozreniach z prepojenia polície na niektoré organizované skupiny a lustráciu záznamov má len z médií. Keďže nie je orgánom činným v trestnom konaní, nemôže sa podľa svojich slov oboznamovať s informáciami z vyšetrovania. Poprela, že by sa vo funkcii ministerky cítila akokoľvek pod tlakom bývalého ministra Roberta Kaliňáka, alebo expremiéra Roberta Fica (obaja Smer-SD).
V prípade, ak by bola vznesená požiadavka na zbavenie mlčanlivosti niektorých príslušníkov polície, bude na ňu reagovať operatívne. Doplnila to po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom, na ktorom sa rozprávali aj o aktuálnej situácii, činnostiach a úlohách v Policajnom zbore. „Možno sme tak trošku aj zhodnotili činnosť polície od nástupu môjho a nového policajného prezidenta,“ uviedla Saková. Rozhodnutie o odchode Gašpara z funkcie podľa jej slov Kiska akceptoval.
Vorobjov bude vypočutý
Ohľadom súčasného šéfa finančnej spravodajskej jednotky a bývalého riaditeľa odboru podpory riadenia Pavla Vorobjovova ministerka povedala, že bude vypočutý v rámci vyšetrovania. „Potom budeme vedieť o nejakom ďalšom jeho personálnom pôsobení,“ doplnila. Ak to však bude po ukončení vyšetrovania nevyhnutné, policajný prezident Milan Lučanský podľa nej prijme personálne opatrenia.
Vorobjov mal už v minulosti vypovedať, že vykonal lustráciu novinára Jána Kuciaka v policajnej databáze v čase pred jeho vraždou. Urobiť tak mal na príkaz vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v stredu (30. 1.) po rokovaní vlády povedal, že Gašpar tieto tvrdenia odmieta.
[article slug=”tibor-gaspar-odmieta-ze-dal-lustrovat-jana-kuciaka”][/article] [ad2][/ad2](TASR, JH)
Odporúčané články
Novela zákona o meste Košice otvára priestor na diskusiu a spoluprácu mesta, poslancov a mestských častí (MČ). V reakcii na jej prijatie to pre TASR uviedol košický magistrát s tým, že legislatívnu úpravu berie na vedomie. Dodal, že mestské zastupiteľstvo má do jej účinnosti priestor reagovať na ňu.
Bývalý uznávaný kardiológ Ľubomír Laurinec (70), ktorý v minulosti pôsobil na prestížnych európskych klinikách a podieľal sa aj na liečbe exprezidenta Rudolfa Schustera, sa po odpykaní trestu odňatia slobody ocitol bez domova.
Celoslovenskú terénnu preventívnu kampaň s názvom Na vlastnej koži spustilo v pondelok v Košiciach Ministerstvo vnútra (MV) SR. Kampaň sa sústreďuje na tri oblasti – drogy, kyberšikanu a týranie zvierat – a cieľom je, aby si mladí ľudia lepšie uvedomili následky svojich rozhodnutí.