Kraj ukončí nájomné zmluvy lekárňam v košických poliklinikách
Jedenásť lekární v košických poliklinikách patriacich župe dostane výpoveď z prenajatých priestorov. Rozhodli o tom v pondelok poslanci Košického samosprávneho kraja (KSK).
Zámer vypovedať nájomné zmluvy jedenástim lekárňam v piatich košických poliklinikách patriacich kraju sa spomína už niekoľko mesiacov.
Podľa župana Rastislava Trnku neboli tieto zmluvy v minulosti uzavreté zákonným spôsobom, keďže neprebehli riadne súťaže a predlžovali sa netransparentne rôznymi dodatkami často za využitia inštitútu osobitného zreteľa.
„Z ponúk, ktoré k nám prišli, je jasné, že by sme mohli získať oveľa vyšší príjem z prenájmu. My musíme dbať na zhodnotenie majetku kraja. Rekonštrukcia budov polikliník je v našom záujme. Jediné, čo treba urobiť pre získanie financií na to, je vypísať normálnu súťaž,“ povedal priamo na zastupiteľstve predseda kraja.
[ad][/ad]Komisie to neschválili
Proti výpovediam lekárnikom na rokovaní vystúpila najmä poslankyňa Lenka Kovačevičová, ktorá je zároveň starostkou mestskej časti Nad jazerom, kde je jedna zo spomínaných polikliník.
„Nikto nespochybňuje, že polikliniky potrebujú rozsiahlu rekonštrukciu. Namiesto výpovedí lekárnikom nás však mal čakať na stole analytický materiál vrátane informácií o tom, aké subjekty a za akých podmienok majú prenajaté priestory, akou cestou sa chce kraj pri poliklinikách uberať – či cestou racionalizácie, alebo rekonštrukcie, či sa prikloníme k inému riešeniu. Potrebujeme prijať finančný plán do budúcnosti, čo bude s budovami. Toto všetko nám chýba, sme tlačení do rýchleho rozhodnutia. Preto aj finančná komisia, aj komisia pre hospodárenie s majetkom kraja tento návrh neschválili,“ tvrdí L. Kovačevičová.
Podľa jej slov generujú budovy polikliník z prenájmu priestorov ročný zisk okolo 500-tisíc eur, z toho vyše polovicu tvorí práve 11 lekární, ktoré platia najvyšší nájom z približne 300 subjektov.
Vcelku, alebo jednotlivo?
Poslanec Vladimír Saxa sa zasa zaujímal o to, akým spôsobom bude vypísaná verejná súťaž na priestory pre lekárne.
„Ak schválime uznesenie, bude to súťaž na jeden celok, teda všetky lekárne naraz, alebo po častiach, každá lekáreň zvlášť?“
Župan Trnka mu však na to odmietol priamo odpovedať.
„Nie je možné povedať časť podmienok dopredu, keď je tu prítomná len časť záujemcov. Všetko sa dozvedia včas, keď bude súťaž vypísaná, aby mali všetci v rovnakom čase prístup k rovnakým informáciám,“ zdôvodnil svoj postoj. Nezmenil ho ani po upozorneniach ďalších poslancov, že pri výpovedi nájmu by mal mať kraj jasnú koncepciu verejnej súťaže a poslanci by ju mali poznať.
Hlasovanie poslaneckého grémia nakoniec dopadlo jednoznačne spôsobom, s ktorým župan mohol byť spokojný. Lekárnici dostali z prenajatých priestorov výpoveď s tým, že ukončenie nájmu musí byť najneskôr do 31. marca budúceho roka.
Pri ukončení nájomných zmlúv bude podľa R. Trnku kraj posudzovať zhodnotenie prenajatých priestorov a podmienky, za akých do nich lekárnici investovali.
[ad2][/ad2]Otázka času
Lekárnici, ktorí sa na rokovaní krajského zastupiteľstva zúčastnili, odchádzali rozčarovaní.
„Musíme sa poradiť s našou advokátskou kanceláriou. Dúfali sme, že poslanci budú trvať na doplnení materiálu. Pre nás to znamená zánik podnikania a riešenia množstva problémov s tým spojených. Ak totiž bude súťaž vypísaná na všetky priestory naraz, tak sa o to môže zaujímať len veľká finančná skupina. Ak to bude jednotlivo, môžeme sa o to uchádzať, ale teraz je predčasné o tom hovoriť,“ povedal Peter Ceniga z lekárne v poliklinike na Sídlisku nad Jazerom.
Jeho kolegovia sa priklonili k názoru, že je len otázkou času, kedy bude jasné, že sa bude súťažiť o prenájom priestorov vcelku a je teda zbytočné dúfať, že sa do nej budú môcť zapojiť.
Odporúčané články
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.