Prokuratúra: Nariadenie o čase predaja je diskriminačné
Mestskí poslanci sa na zajtrajšom rokovaní zastupiteľstva budú zaoberať okrem iného aj prokurátorským protestom. Podľa neho totiž viaceré časti jedného zo všeobecne záväzných nariadení nie sú v súlade s vyššími právnymi normami.
Prokurátorke sa nepozdávajú niektoré ustanovenia všeobecne záväzného nariadenia (VZN) číslo 173 o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mesta Košice.
Delenie podnikateľov?
Mesto v spomínanom VZN okrem iného určilo na území Starého Mesta prevádzkový čas v predajniach, vrátane diskontov, kde sa predáva aj alkohol, ale nie sú v prvom rade zamerané na prevádzkovanie pohostinskej činnosti. Prokuratúra vytýka mestu, že diskriminuje podnikateľov, keď ich delí na tých, ktorí vykonávajú pohostinskú činnosť primárne, a tých, ktorí ju nevykonávajú primárne. Druhá skupina má pritom prísnejšie stanovené otváracie hodiny, čo podľa prokuratúry nemá oporu v žiadnom právnom ustanovení a vytvára diskrimináciu.

Požiadavka verejnosti
Radní s tým však nesúhlasia. „Dôvodom prísnejšej regulácie bola požiadavka zo strany verejnosti, ktorá si niektoré narušenia verejného poriadku v Mestskej časti Košice-Staré Mesto spájala s činnosťou zákazníkov diskontov,“ tvrdia mestskí právnici v materiáloch na zastupiteľstvo.
Ak totiž prevádzka primárne prevádzkuje pohostinskú činnosť, zákazníci zakúpený alkohol konzumujú priamo v nej. Ak si však zákazníci zakúpia alkohol v predajni, zvyčajne ho nevypijú tam, ale na verejnom priestranstve, s čím súvisí aj narušenie verejného poriadku.
[ad][/ad]Prokuratúre nevyhovejú
„Mesto má právo v rámci svojej samosprávnej pôsobnosti určovať prevádzkový čas vzhľadom na rôznu činnosť prevádzok, berúc do úvahy dopad takejto činnosti na verejný poriadok. Preto napadnuté ustanovenie nemožno považovať za diskriminačné a cieľ regulácie je legitímny – obmedziť konzumáciu alkoholu na verejnosti,“ zdôvodňujú radní nesúhlasné stanovisko k prokurátorskému protestu, ktorému radnica nechce vyhovieť.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Podľa riaditeľa SIS Pavla Gašpara zavinil dopravnú nehodu, ktorej bol účastníkom, druhý vodič. Uviedol to pre médiá po rokovaní osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS.
Valentínsky víkend v metropole východu ponúkne rôzne podujatia. V sobotu 14. februára krátko popoludní je pripravený prvý interiérový orientačný beh na Slovensku.
Február prinesie do košickej MHD viacero zmien, Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) vyjde v ústrety aj lyžiarom. Ako prepravca informoval na svojom webe, od nedele 1. februára dôjde, okrem iného, aj k zmenám na autobusovej linke 14. Dôvodom je zvýšený nápor cestujúcich na Jahodnú počas lyžiarskej sezóny.