Aerolinka posiela turistov do Košíc! Prečítajte si, na aké pamiatky ich láka
Jedna z najväčších nízkonákladových aeroliniek láka zahraničných turistov a vášnivých cestovateľov na 10 divov, ktoré môžu v Košiciach navštíviť. Aj vy ste zvedaví, ako prezentujú naše mesto?
Košice sú skvelé, o tom niet pochýb. Všade kam sa pozriete, na vás dýcha história, kultúra a súčasná obľúbená kávičkárska kultúra. Do nášho mesta počas celého roka prúdi neskutočné množstvo turistov, ktorí sú pripravení hltať všetko, čo im je naše mesto ochotné ponúknuť.
Jedna z najobľúbenejších aeroliniek v Európe ponúkla svojim turistom prehľad toho, čo je na metropole východu také lákavé!
1. Najdlhšie historické centrum na Slovensku
Podľa aeroliniek ponúka promenáda najviac historických pamiatok, ktoré sú dominantnou súčasťou mesta. Prechádzajúc cez Hlavnú ulicu, ich nemôžete minúť. Turistom radia, aby začali pri erbe mesta alebo Dolnej bráne. Ďalej môžu obdivovať majestátnosť katedrály sv. Alžbety , Štátne divadlo, spievajúcu fontánu či Historickú radnicu. Rovnako apelujú na turistov, aby nevynechali dláždené uličky, ktoré vedú z Hlavnej ulice. Podľa aeroliniek je prechádza po Hlavnej ulici nevyhnutnou súčasťou každej návštevy, každého cestovateľa.
2. Dóm sv. Alžbety
Katedrála sv. Alžbety je okrem toho, že je najväčším miestom bohoslužieb na Slovensku, jeden z posledných príkladov pravých gotických katedrál v Európe. Zložité detaily exteriéru sú z vnútornej strany replikované nádherným oltárom sv. Alžbety, vzácnym gotickým dvojitým točitým schodiskom a kryptou maďarského hrdinu Františka II. Rakoczi. Katedrála je oficiálne uznaná ako pútnické miesto pápeža a má skrytú funkciu, ktorú stojí za to objavovať. Turistom odporúčajú navštíviť aj severnú vežu, z ktorej budú mať 160 stupňový výhľad na mesto.
3. Najstarší maratón v Európe
Každoročne sa v centre mesta koná obľúbená udalosť, ktorou je košický Maratón mieru. Ide o najstarší svojho druhu v Európe a druhý na svete! Vždy, v prvú októbrovú nedeľu vyrazí približne 12-tisíc bežcov do ulíc. S neopakovateľnou atmosférou nabitou energiou by mal byť košický maratón ďalšou udalosťou, pre ktorú sa oplatí zahraničným turistom zavítať do nášho mesta.
4. Festival Biela noc
V predvečer maratónu sa Košice zmenia na more kultúrnych slávností a rušných aktivít. Biela noc symbolizuje možnosť znovuobjaviť mesto a dať mu nový rozmer, prostredníctvom umeleckých výstav a inštalácií. Na jednu noc sa metropola Východu zmení na interaktívny priestor, kde ľudia prechádzajú historickým mestom a bavia sa až do príchodu slnka. Vrcholom festivalu je veľkolepá expozícia v Kunsthalle.
5. 18 pamiatok UNESCO v okolí
Aerolinky na svojej stránke tvrdia, že Košice sú bránou do východného Slovenska a sú ideálnym miestom pre utáborenie sa. Odtiaľ sa však zahraniční turisti môžu vydať všetkými možnými smermi a cestou narazia na kultúrnu či historickú pamiatku, ktorú sa oplatí vidieť. A to všetko do 100 minút od centra mesta. Svojim čitateľom radia, aby si naplánovali niekoľko jednodňových výletov k historickým či prírodným divom. Odporúčajú vidieť drevené kostoly postavené bez jediného klinca, Spišský hrad či Bardejov. Určite by turisti nemali vynechať Národný park Slovenský raj a prechádzky ľadovými jaskyňami.
6. Košický zlatý poklad
Navštívte Východoslovenské múzeum a pozrite si najväčší poklad. Košický zlatý poklad je najväčšou zbierkou zlatých mincí z celého sveta. Táto kolekcia bola objavená v roku 1935 a patrí k najvýznamnejším v európskom a celosvetovom meradle. Je vystavená v múzeu, ako súčasť interaktívnej výstavy v podzemnom trezore.
7. Vínna oblasť Tokaj
Tokajská oblasť je preslávená po celom svete. Región ponúka turistom zaujímavý zážitok, prechádzky nekonečnými vinicami, obhliadku pivníc či ochutnávku obľúbeného sladkého vína, ktoré sa vyrába iba v štyroch oblastiach sveta. Tento lahodný mok bol v minulosti veľmi obľúbený na francúzskom kráľovskom dvore vo Versailles. Začiatky pestovania vína sa v tejto oblasti datujú až do rímskej ríše.
8. Kultúra kávy a oddychu
Jedna vec, ktorú si všimnete pri prechádzke ulicami Košíc je, že tu nenájdete globálne kaviarenské spoločnosti. Mesto totiž dáva priestor na vyplnenie priestoru lokálnym kaviarničkám, ktoré priťahujú nie len turistov, ale aj domácich k príjemnému relaxu.
9. Umelecká scéna
Undergroundová umelecká scéna v Košiciach pomaly stúpa na povrch. Pouličné umenie na vás bude kričať zo všetkých strán.
V snahe spojiť komunity sa objavili viaceré nezávislé aj štátne projekty s dôrazom na výraz kreativity. Zamierte do Kulturparku, bývalých kasární, ktoré boli obnovené na moderné multikultúrne centrum a strávte popoludnie na niektorých výstavách. Ak ste skutočným milovníkom umenia, jednoznačne si zamilujete Východoslovenskú galériu, v ktorej sa nachádza mnoho diel slovenských a maďarských umelcov.
10. Hokej
Košická Steel Arena je každý rok dejiskom pre národnú hokejovú ligu a domovom klubu HC Košice. Toto miesto je pre hokejových nadšencov, ako aj samotných hráčov posvätne. Aréna bola tento rok dejiskom svetového šampionátu v hokeji, ktorý pritiahli do nášho mesta niekoľko tisíc vášnivých fanúšikov hokeja, ale aj turistov.
11. Európske kultúrne centrum
V Košiciach to podľa aeroliniek bzučí aj poriadnou dávkou kreativity a umením. Košice boli v roku 2013 vyhlásené za Európske hlavné mesto kultúry. Návštevníci by určite mali preskúmať zákutia Tabačky, bývalú tabakovú továreň, ktorá sa stala najväčším centrom kultúry a tvorivosti na Slovensku. Ak chcete osviežujúci drink na zaujímavom mieste určite by ste nemali minúť kultové retro Kino Úsmev, v ktorom si môžete pozrieť alternatívne filmy.
Otázkou, teda pre turistov ostáva „kde začať s objavovaním?“.
Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.