Najväčším Slovákom je Milan Rastislav Štefánik
Generál, diplomat a politik Milan Rastislav Štefánik sa stal víťazom celonárodnej ankety Najväčší Slovák. Druhé miesto obsadil jazykovedec a politik Ľudovít Štúr, tretie miesto v ankete obsadil kňaz Anton Srholec.
Výsledky tejto celonárodnej ankety prezentovala slovenskej verejnosti v priamom prenose z novej budovy Slovenského národného divadla v nedeľu večer Jednotka RTVS.
Diváci a poslucháči vyberali z desiatky osobností, v ktorej okrem víťaznej trojice boli aj vierozvestovia a misionári Cyril a Metod, politik Alexander Dubček, vojak Jozef Gabčík, kňaz a politik Andrej Hlinka, politik Gustáv Husák, zbojník Juraj Jánošík a cyklista Peter Sagan.
„V prvom rade chcem poďakovať všetkým úžasným obhajcom, ktorí osobnosti obhajovali. Aj vďaka osobnostiam, ktoré boli v prvej stovke a potom v prvej desiatke, žijeme dnes ako moderný národ vo vlastnom štáte. Pre mňa je veľmi príjemným prekvapením náš projekt Najväčší Slovák – Mladá voľba a tí úžasní mladí ľudia, ktorí na svojich školách diskutovali o historických osobnostiach. Poďakovanie im aj ich učiteľkám a učiteľom patrí odo mňa aj od celej RTVS. Ak historické osobnosti zabezpečili našu dôstojnú minulosť, tak vďaka mladým ľuďom sa neobávam o našu budúcnosť,“ povedal pri vyhlásení víťaza ankety generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.
[ad][/ad]Štefánika pripomínajú sochy a pamätníky
Osobnosť politika, astronóma, diplomata a generála Milana Rastislava Štefánika, ktorý sa výrazne zaslúžil o vznik Československej republiky (ČSR), pripomínali a pripomínajú viaceré sochy či pamätníky.
Bratislava, Trnava, Košice, Predmier, Levice, Spišská Belá či Malacky sú len niektoré z miest a obcí, v ktorých stáli a stoja Štefánikove sochy.
Na košickej Hlavnej ulici odhalili 5. mája 1929 na vysokom podstavci bronzovú sochu M. R. Štefánika, ktorej autorom bol sochár Jozef Pospíšil. Po Viedenskej arbitráži v roku 1938, keď Košice pripojili k Maďarsku, odviezlo sochu ustupujúce československé vojsko do Prešova a ukrylo v hasičských kasárňach. Po oslobodení Košíc sa socha vrátila na pôvodné miesto, ale v roku 1949 ju komunisti odviezli z Hlavnej ulice, následne bola rozrezaná a neskôr roztavená v bývalej továrni Poldeniak.
[ad2][/ad2](TASR, JH)
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.