Hrozia tornáda na Slovensku?
Mnohí Košičania sa vo štvrtok večer (25. 6.) vyľakali. Južne od mesta sa na oblohe objavil veterný lievik, nazývaný tromba. Ak by sa dotkol zeme narobil by nemalú šarapatu. Podľa klimatológa je možné, že sa v budúcnosti našom území budú častejšie objavovať aj tornáda.
Tromba alebo funnel cloud vychádza z búrkového oblaku. Zazrieť ste ju mohli aj presne pred mesiacom (25. mája). Ak by sa tromba dotkla zemského povrchu stalo by sa z nej automaticky tornádo.
[article slug=”na-vychod-sa-valia-silne-burky”][/article]Časté búrky
Podľa klimatológa Pavla Faška zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sa na našom území v súčasnosti vyskytujú časté búrky, z čoho následne môžu vzniknúť poveternostné úkazy.
„Búrky, ktoré teraz zaznamenávané sú výraznejšie ako to bývalo v minulosti. V tejto súvislosti vývoj búrkového oblaku môže dospieť do štádia, kedy sa s výskytom búrky môže na Slovensku objaviť tromba, prípadne aj tornádo,“ dodáva.
[ad][/ad]Pred dvoma rokmi na jeseň v oblasti Vihorlatu tornádo vzniklo zo supercelárnej búrky. V obci Lekárovce (okres Sobrance) narobilo veľké škody. „Myslím si, že ich v budúcnosti budeme u nás naďalej registrovať. Nemôžeme tváriť, že to u nás nie je možné.“
Nebudú silné ako v USA
Klimatológ vraví, že máme šťastie, pretože je naša krajina hornatá.
„Keďže tú máme veľa horských pásiem, naše územie nie rovnorodé ako napríklad v Poľsku alebo Maďarsku. Tornáda v takom zložitejšom prírodnom prostredí nemajú také dobré podmienky pre svoje rozvinutie a vznik ako v homogénnejších územných celkoch.
Tornáda, ktoré sme u nás zaregistrovali boli najslabšie v škále, v ktorej sa môžu vyskytovať. Rozhodne nemusíme mať obavy, že sa u nás tak vyvinú, ako napríklad na území Spojených štátov.“
Musíme však rátať s tým, že môže polámať stromy alebo poškodiť strechy. „Nemalo by byť tak silné, že by poškodilo povedzme murované budovy. V našich podmienkach je to menej pravdepodobné.“
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.