Vo väznici v Šaci rúbali stromy bez povolenia
V areáli Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v košickej mestskej časti Šaca rúbali stromy bez príslušných povolení. Priznáva to Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže.
Rúbanie stromov vo väznici v priebehu mája tohto roka je v súčasnosti predmetom kontroly košického Inšpektorátu životného prostredia. Podľa informácií zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia kontrola zatiaľ nie je ukončená, inšpektori však zistili, že v tesnej blízkosti administratívnej budovy bolo vyrúbaných najmenej šesť stromov, na ktoré sa podľa zákona o ochrane prírody vyžaduje súhlas štátnych orgánov.
Prešľapy vedenia ústavu
Zdroj, ktorý nás na podozrivý výrub upozornil, však hovorí až o 24 zlikvidovaných stromoch v areáli väznice. Koľko ich v skutočnosti bolo zisťuje aj Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), ktoré je nadriadeným orgánom vedeniu ústavu v Šaci. Spočiatku hovorili z riaditeľstva o siedmich zrezaných stromčekoch, ktoré si vyžiadala rekonštrukcia administratívnej budovy. Potom sa však na vec pozreli detailnejšie a zistili prešľapy zo strany vedenia väznice.
„Na základe overenia skutkového stavu a príslušnej projektovej dokumentácie boli zistené pochybenia zo strany personálu ústavu Košice-Šaca. Napriek tomu, že k výrubu drevín došlo v súvislosti s obnovou administratívnej budovy, pred samotným výrubom neboli zabezpečené potrebné úkony súvisiace s vydaním povolenia na výrub orgánom ochrany prírody. Za účelom overenia skutkového stavu vyrúbaných drevín bude zabezpečený dendrologický prieskum v ústave prostredníctvom certifikovaného arboristu,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré nám zaslali z riaditeľstva väzníc.
[ad][/ad]Prioritou rešpekt voči zákonom
V nadväznosti na uvedené zistenia a prípadné výsledky vyšetrovania Inšpektorátu životného prostredia bude podľa šéfstva ZVJS začaté disciplinárne konanie a v závislosti od jeho záverov budú vyvodené dôsledky voči zodpovedným osobám.
„Zbor a jeho organizačné zložky musia v každom prípade dôsledne rešpektovať zákonnosť pri všetkých svojich činnostiach, vrátane výstavby a ochrany životného prostredia. Aj preto nás veľmi mrzí pochybenie v ústave Košice-Šaca,“ hovorí sa v zaslanom stanovisku.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.