Na Halloween fotil mesiac, ktorý vyzeral ako tekvica. O deň na to získal ocenenie za snímku kométy
O košickom astrofotografovi Tomášovi Slovinskom sme koncom augusta písali, že spolu s českým kolegom Petrom Horálekom zdokumentovali cestu kométy Neowise. Americká agentúra pre letectvo a kozmonautiku (NASA) im za ňu v tieto dni tieto dni udelila titul Vedecká snímka dňa (Earth science Picture Of the Day).
Tomáš Slovinský nezaháľal ani počas celoplošného testovania na ochorenie COVID-19. Vraví, že nebeské udalosti na nás neberú ohľad a vedia nám pripraviť nádherné divadlo.
[ad][/ad]Mesiac ako tekvica
„Oni sa totiž vždy riadili a vždy budú riadiť len zákonmi fyziky. Ako dobrý príklad bol druhý októbrový spln (1. novembra) nazvaný Modrý Mesiac, dokonca v Halloweensky večer. Na fotografii vidíme košické sídlisko Dargovských Hrdinov a Mesiac sfarbený vo farbách povestnej Halloweenskej tekvice,“ prezradil.
V pondelok (2. novembra) ho potešilo aj ďalšie ocenenie za zdokumentovanie cesty kométy. Neowise. „V záplave všetkých nepríjemných správ okolo pandemickej by sme radi pridali aj jednu optimistickú lastovičku.“
Vedecká snímka
Z kompozičného hľadiska celosvetovo doposiaľ unikátny slovensko-český obrázok kométy Neowise, zobrazujúci vývoj letnej kométy nad masívom Vysokých Tatier, získal už niekoľko významných ocenení. „Jedným z nich je aj druhého novembra publikácia ako Vedecká snímka dňa NASA (Earth science Picture Of the Day – EPOD) a tiež sa objaví v editorskom výbere novembrového čísla časopisu BBC Sky and Night.“
[article slug=”kosickeho-astrofotografa-uz-po-treti-raz-ocenila-nasa”][/article]Viac ako s ocenením je ale snímka spojená s pekným odkazom a pomerne silným príbehom plným odhodlania. „Taký zaujímavý návštevník z odľahlej časti slnečnej sústavy k nám naozaj nepríde často. Z toho dôvodu sme sa s výborným českým fotografom Petrom Horálekom rozhodli zachytiť celý priebeh tejto udalosti – takmer po celý mesiac,“ povedal.
Nad Vysokými Tatrami
Vraví, že za fotografiou stoja desiatky hodín a tisícky najazdených kilometrov. „Snímali sme ju takmer každý deň od 9. júla až po 2. august, aby bolo na výslednej fotografii vidno, kde sa presne nachádza, pretože kométa sa neustále pohybovala. Mozaika zachytávajúca postupný vývoj jasnej júlovej kométy NEOWISE na oblohe nad masívom Vysokých Tatier.“
[ad2][/ad2]Snímka bola publikovaná 2. novembra 2020 ako Vedecká snímka dňa NASA (Earth science Picture Of the Day – EPOD), ktorého správcom je James Foster, emeritný vedecký pracovník Goddardovho Vesmírneho Centra NASA. V novembri sa tiež objavila vo výbere Astrophotography Gallery v prestížnom britskom časopise BBC Sky and Night. Snímka však „bodovala“ už skôr – objavila sa napríklad v editorskom výbere National Geographic pod sekciou TWAN (The World At Night) a takisto na instagramovom účte uznávaného celosvetového astrofotografického výberu Nightscaper.
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.