Vrtuľníky nás už nebudú budiť
Vrtuľníky z výcvikového strediska Slovak Training Academy, na ktoré sa pre hluk najmä po zotmení sťažovali Košičania, budú aj naďalej lietať. Spoločnosť sa ale bude snažiť, aby to nebolo na hlavami Košičanov. Použije tiež stroje, ktoré sú menej hlučné, a mobilné heliporty.
Obyvatelia mesta hluk z vrtuľníkov, ktoré ich rušili aj v nočných hodinách, už nepočujú. Neznamená to ale, že spoločnosť odchádza z mesta a ukončí výcvik. Snaží sa však vyjsť Košičanom v ústrety, a preto sa rozhodla pre iné riešenia.
[ad][/ad]Nasadia menej hlučné vrtuľníky
Zníženie počtu letov je spôsobené ukončením výcviku jednej z dvoch skupín pilotov, ktoré mali plánovaný výcvik na rok 2018. Druhá skupina pokračuje vo výcviku.
„Ako sme niekoľkokrát v minulosti avizovali, výcvikové lety na našom najväčšom vrtuľníku boli ukončené v polovici septembra. Pre skupinu pilotov, ktorá ostala na Slovensku, budú realizované na menších strojoch S-269 a MD-500,“ informoval denník KOŠICE:DNES Peter Korba, šéfinštruktor STA. Zdôraznil, že nočné lety sú nevyhnutnou súčasťou komplexného výcviku pilota.
Taktiež mali byť v každom vrtuľníku takzvané trackery, ktoré sledujú ich pohyb: „Porušenia smeru letov sa nepreukázali. Od zavedenia trackerov nedošlo k preukázateľnému porušeniu prísľubu nerealizovať nočné lety nad zastavanými oblasťami.“

Výcvik aj pre pilotov z Európy
Spoločnosť bude, ako sľubovala, využívať aj mobilné heliporty, na ktorých sa dá absolvovať väčšina z nočných cvičení, ktoré doteraz pre absenciu vhodnej pristávacej plochy museli absolvovať na košickom letisku.
„Úplné vylúčenie košického letiska z nočného lietania nie je možné, bude ale výrazne obmedzené. Nad zastavaným územím mesta sa nočné lety v malých výškach nebudú realizovať,“ uviedol Korba.
„Čo sa týka ďalších kurzov plánujeme výcvik pilotov z rôznych krajín, vrátane Európske únie. Presná špecifikácia v tejto chvíli nie je z dôvodu prebiehajúcich rokovaní možná,“ konštatoval.
[ad2][/ad2]Využijú aj simulátory
Spoločnosť okrem štandardného výcviku vie zabezpečiť aj výcvik pre potenciálnych pilotov záchranárskych, policajných a vojenských vrtuľníkov.
„Aktívnych pilotov vieme osloviť ponukou preškoľovacích kurzov na všetky vrtuľníky z našej flotily. Rovnako vieme pilotom poskytnúť výcvik zvládania núdzových a neštandardných situácii a výcvik koordinácie súčinnosti posádky pre stroje s viacčlennou posádkou. Naša akadémia disponuje aj simulátormi, na ktorých si môžu piloti precvičiť už spomenuté neštandardné a núdzové situácie za podstatne nižšie náklady než v ´živom´ vrtuľníku,“ podotkol Korba.
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Okrúhle číslo pol milióna vybavených cestujúcich sa na letisku Košice v roku 2023 podarilo dosiahnuť koncom septembra. Vlani to bolo 25. augusta a v tomto roku sa to podarilo ešte o niečo skôr, už 14. augusta. Košické letisko tak potvrdzuje kontinuálny trend výrazného nárastu dopytu po leteckej preprave. Za prvých sedem mesiacov roka vybavilo o 13 % cestujúcich viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. Júl 2025 bol najsilnejším mesiacom v histórii letiska s vyše 132-tisíc vybavenými cestujúcimi.
Ustanovuje základný úväzok novej kategórie pedagogických zamestnancov – kandidátov. Cieľom schváleného návrhu je aj vymedziť, že základný úväzok riaditeľa „manažéra“ sa neustanovuje.
Sviatočná atmosféra v Košiciach je v plnom prúde. Prinášame veľký prehľad podujatí, ktoré sú organizované až do januára nielen na jednotlivých trhoch v Košiciach. Pozrite si, ktorý koncert či detské vystúpenie by sa oplatilo navštíviť v predvianočnom čase.