Tmu na priechodoch má riešiť nový prevádzkovateľ verejného osvetlenia
Možnú súvislosť medzi stavom verejného osvetlenia v Košiciach a ohrozením chodcov autami naznačuje aj analýza Environmentálnej energetickej agentúry.
Štúdium uskutočniteľnosti modernizácie verejného osvetlenia dalo neziskovej organizácii v roku 2016 spracovať mesto Košice. Poslúžila jej ako podklad pre rozhodnutie vypísať tender na prevádzkovanie mestskej osvetľovacej sústavy formou koncesie.
Dokument konštatuje nevyhovujúci stav tejto infraštruktúry. Vymenúva, že viac ako štrnásťtisíc z celkovo osemnásťtisíc svietidiel verejného osvetlenia v Košiciach je po dobe životnosti. Ich vek je pätnásť a viac rokov a znehodnotené sú aj ich optické systémy.
[ad][/ad]Štúdia: Technicky zastarané
Dobovo a technicky zastaraných je podľa analýzy aj viac ako polovica rozvádzačov osvetľovacej sústavy, niektoré sú bez platných revíznych správ. Káblové vedenia majú aj päťdesiat rokov, pričom životnosť zemných rozvodov bola projektovaná len na tridsať rokov.
„Zabezpečiť zvýšenie kvality osvetlenia v meste, zvýšenie jeho atraktivity, ale aj bezpečnosti na cestách a uliciach správnou intenzitou osvetlenia v súlade s platnou technickou normou, doplnením osvetlenia v lokalitách, kde je v súčasnosti poddimenzované a nasvietením prechodov pre chodcov,“ opisuje agentúra základné ciele, ktoré by mala sledovať komplexná obnova verejného osvetlenia v Košiciach.

Sto je rizikových
Mesto v marci roku 2017 v podmienkach súťaže požadovalo, aby jej víťaz investoval z vlastných zdrojov za dva roky 28 miliónov eur. Stačiť to malo nielen na výmenu starých svietidiel, rozvádzačov a stožiarov, ale aj na doplnenie lámp na stovke najrizikovejších priechodov pre chodcov.
„Zvýši sa bezpečnosť na cestách a v uliciach, ale aj atraktivita mesta… Chceme dosiahnuť, aby sa Košice naozaj rozsvietili, aby ľudia nemali subjektívny pocit, že sú ulice tmavé,“ povedal vtedy primátor Richard Raši (Smer).
[ad2][/ad2]Tento rok v apríli mesto súťaž zrušilo s tým, že sa zmenili podmienky, za ktorých bola vyhlásená. Nový tender už zabezpečí nové vedenie mesta. Od leta 2017 lampy v meste dočasne spravuje Dopravný podnik mesta Košice.
[article slug=”sokujuce-popoludnie-na-kosickych-cestach-auta-za-hodinu-zrazili-styri-zeny”][/article] [article slug=”chodci-na-cestach-vzdy-tahaju-za-kratsi-koniec”][/article](ROK)
Odporúčané články
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Severná Kórea v sobotu 14. marca odpálila približne desať neidentifikovaných balistických rakiet smerom k Japonskému moru. Štarty zaznamenali armády v regióne vrátane ozbrojených síl Južnej Kórey a ministerstva obrany Japonska.
V obci Mníšek nad Hnilcom v okrese Gelnica zasahovali v utorok ráno hasiči pri požiari expedičného skladu. Oheň bol podľa informácií ohlásený krátko po 5:30.